Pyszna zabawa w Kobylnikach

Data publikacji: 15.09.2019 17:12
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.09.2019 Kobylniki. 12. Piknik Rodzinny Święto Ziemniaka

15.09.2019 Kobylniki. 12. Piknik Rodzinny Święto Ziemniaka
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Pieczone z boczkiem, masłem, czy z ogniska - w takiej formie ziemniaki serwowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylnikach, w ramach 12. edycji pikniku rodzinnego „Święto Ziemniaka w Kobylnikach” w gminie Skalbmierz.

Na początek w miejscowej kaplicy tradycyjnie odprawiona została msza, której przewodniczył proboszcz skalbmierskiej parafii ksiądz Marian Fatyga.

Jak powiedział, wielu rolników z Kobylnik zajmuje się produkcją ziemniaka i stąd idea spotkania.

- To przede wszystkim wspólne bycie ze sobą mieszkańców i gości. W świecie, w którym żyjemy, nie mamy na to czasu - zaznacza proboszcz. 

Organizatorem corocznych spotkań jest Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylnikach, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich. Stanisław Pragnący, sołtys Kobylnik podkreślił, że ten rok z racji suszy był wyjątkowo trudny.

- Tegoroczne plony są dużo mniejsze. My żyjemy z uprawy ziemniaka i innych warzyw. Pogoda jednak ogranicza nasza prace. Uprawiamy różne odmiany ziemniaka, ale najlepszy po ugotowaniu jest tajfun - zaznacza sołtys.

Specjalnością święta są pieczone ziemniaki zawijane w boczku. Helena Pragnąca z Koła Gospodyń Wiejskich informuje, że co roku przygotowywane jest ich 600.

- Ziemniaki pieczemy od 3 do 4 godzin w piekarnikach. Mamy też barszczyk z krokietami i pasztecikami, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz kiełbaski z grilla - wymienia Helena Pragnąca.

Imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama