Srebrny jubileusz WTZ w Opatowie

Data publikacji: 15.09.2019 21:15
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
15.09.2019 Zochcinek. Jubileusz 25-lat istnienia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Opatowie

15.09.2019 Zochcinek. Jubileusz 25-lat istnienia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Opatowie
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Od 25 lat osoby niepełnosprawne z powiatu opatowskiego mają możliwość uczestniczenia w zajęciach organizowanych przez Warsztat Terapii Zajęciowej. Dziś w Zochcinku, pierwszej siedzibie WTZ, obchodzony był srebrny jubileusz.

W zajęciach uczestniczy ponad 80 podopiecznych. Pracuje z nimi 28 instruktorów, terapeutów i opiekunów. Kierownik Warsztatów Norbert Staniszewski podkreśla, że udział w zajęciach to szansa dla osób niepełnosprawnych na znalezienie miejsca w społeczeństwie. W ramach terapii zajęcia odbywają się w kilkunastu pracowniach. Największą popularnością cieszą się zajęcia komputerowe, muzyczne i fryzjersko-kosmetyczne. Z tych usług korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Większość podopiecznych to osoby, które rokują poprawę swojej sytuacji życiowej, mają od 18 do ponad 60 lat.

Ewelina Luzak-Wójcik prowadzi zajęcia w pracowni wikliny. Od sierpnia przygotowywała podopiecznych do występu podczas jubileuszu. To osoby z upośledzeniem lekkim, umiarkowanym i znacznym. Zajęcia to dla nich rehabilitacja społeczna i fizyczna. U swoich podopiecznych zauważa wiele cech dobrego pracownika, są często bardzo cierpliwi, chętnie wykonują żmudne prace, wymagające precyzji.

Obecnie siedziba warsztatów mieści się w Opatowie, jednak przez pierwsze 18 lat zajęcia odbywały się w Zochcinku. Teraz uczestnicy WTZ przyjeżdżają tu na hipoterapię i spotkania integracyjne. Obecnie w Zochcinku prowadzony jest Dom Pomocy Społecznej, jest tu rozległy park i zwierzyniec.

Twórcom i uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Opatowie gratulowali dziś senator Jarosław Rusiecki i poseł Andrzej Kryj oraz samorządowcy i zaprzyjaźnione instytucje.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama