Rozpoczyna się kolejna edycja programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie

Data publikacji: 18.09.2019 15:32
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawdopodobnie od przyszłego tygodnia, kielczanie powyżej 55 roku życia będą mogli zaszczepić się przeciw grypie. Jak informowaliśmy, dotychczas preparaty w przychodniach dostępne były od początku września, ale w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia później niż zwykle ogłosiła skład szczepionek na ten sezon, stąd nastąpiło opóźnienie w ich produkcji.

Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że szczepionki dotarły już do Polski i w najbliższych dniach powinny pojawić się także w kieleckich przychodniach.

- Otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Zdrowia, że w najbliższy poniedziałek szczepionki powinny powędrować już do polskich przychodni. Czekamy na to, czy faktycznie tak się stanie. Jeżeli sprawdzi się pozytywny scenariusz, szczepionki w kieleckich przychodniach powinny być dostępne w przyszłym tygodniu - dodał Tomasz Porębski.

Program darmowych szczepień przeciw grypie, gmina Kielce realizuje już od 2006 roku. W tym roku z tej formy profilaktyki będzie mogło skorzystać około 10 tysięcy osób. Szczepionki będą dostępne w 16 kieleckich przychodniach. Na program bezpłatnych szczepień przeciw grypie w budżecie Kielc zarezerwowano ponad 400 tysięcy złotych.

Zaszczepienie się przeciw grypie nie daje stuprocentowej pewności uchronienia się przed tą chorobą, ale w przypadku zachorowania jej przebieg jest łagodniejszy.

Reklama