Kielce będą wciąż dbać o seniorów

Data publikacji: 18.09.2019 16:53
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. 18.09.2019. Konferencja na temat Senioriady Kielce 2019. Na zdjęciu Marek Scelina  dyrektor MOPR w Kielcach Andrzej Mochoń  prezes Targów Kielce Danuta Papaj  wiceprezydent Kielc Andrzej Ordysiński  przewodniczący Kieleckiej Rady Seniorów

Kielce. 18.09.2019. Konferencja na temat "Senioriady Kielce 2019". Na zdjęciu: Marek Scelina – dyrektor MOPR w Kielcach, Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce, Danuta Papaj – wiceprezydent Kielc, Andrzej Ordysiński – przewodniczący Kieleckiej Rady Seniorów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Seniorzy stanowią 35 procent mieszkańców stolicy Świętokrzyskiego. Z myślą o nich kielecki ratusz zorganizuje wydarzenia pod wspólnym hasłem: „Kielce Seniorom. 60+ to nie wiek, to styl życia”. Pierwszy przedsięwzięcie już w najbliższą sobotę, 21 września, na kieleckim Rynku. Następnie w dniach 10-12 października odbędą się Dni Seniora.

Danuta Papaj, zastępca prezydenta Kielc wyjaśniła, że dotychczas polityka senioralna w mieście była dobrze realizowana, a teraz będzie kontynuowana, a nawet rozwijana, czego wyrazem jest najbliższa impreza.

- Chcemy być liderem w Polsce, jeśli chodzi o tego typu inicjatywy. Chcemy pokazać innym miastom wojewódzkim, jak należy opiekować się seniorami, ale też inspirować do różnych czynności, które ich pobudzają. Współpraca z grupą seniorów układa się bardzo dobrze - podkreśliła.

Pierwsze duże wydarzenie skierowanie do seniorów odbędzie się już w najbliższą sobotę, 21 września na Rynku w Kielcach. O godzinie 10.00, przed Ratuszem rozpocznie się przemarsz uczestników, którzy ulicą Sienkiewicza przejdą do Kieleckiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie się część oficjalna, połączona z licznymi występami artystycznymi.

Andrzej Ordysiński, przewodniczący kieleckiej Rady Seniorów wyjaśnił, że impreza ta będzie częścią Międzynarodowego Dnia Seniorów i do udziału w niej zaprasza seniorów z Kielc oraz sąsiadujących gmin, podkreślając, że to pierwsza „Senioriada Kielce 2019”.

- Jako kielecka rada chcemy dotrzeć do seniorów, a najczęściej tych, którzy są w domach i nie chcą z nich wychodzić, i przekonać ich, że powinni być aktywni, że „sześćdziesiątka”, to nie wiek. Chcemy, żeby seniorzy byli uśmiechnięci, byli radośni, no i żeby się spotykali z innymi seniorami - zaznaczył. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. W marszu będą też uczestniczyć członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Kielce.

Kielce. 18.09.2019. Konferencja na temat "Senioriady Kielce 2019". Na zdjęciu: Danuta Papaj – wiceprezydent Kielc, Andrzej Ordysiński – przewodniczący Kieleckiej Rady Seniorów, Grzegorz Wdowiak – Główny Specjalista z Biura Wspópracy z Zagranicą Urzedu Miasta, Izabela Wierzba – Przedstawiciel Straży MiejskiejFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kolejne wydarzenia odbędą się w dniach od 10 do 12 października. W czwartek, 10 października, o godzinie 15.30 na scenie na Rynku w Kielcach rozpocznie się uroczyste otwarcie imprezy „Kielce Seniorom”. Prezydent Bogdan Wenta przekaże seniorom symboliczne klucze do bram miasta. Zaplanowano występy artystyczne. Ich ciąg dalszy w piątek, 11 października, w godzinach od 10 do 16.

Także w piątek, ale w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się Międzynarodowa Konferencja do spraw bezpieczeństwa seniora”. Udział w niej potwierdzili już funkcjonariusze różnych służb z Kielc i województw ościennych, a także z zagranicy: Ukrainy i Niemiec. Oficerowie będą dyskutować i wymieniać się informacjami o strukturze przestępczości w Europie oraz metodami działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osobom starszym.

Trzeciego dnia, w sobotę, 12 października, wydarzenie przeniesie się do Targów Kielce. O godzinie 10 rozpoczną się Międzynarodowe Targi Seniorów, ale jak mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, będą to targi tylko z nazwy.

- To wydarzenie wpisuje się w działania Targów Kielce, związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Chcemy dać coś od siebie. Na gości będzie czekało około 30 stoisk, które będą oferować wszystko to, co seniorom jest potrzebne, ale będą również bezpłatne badania i konsultacje, zajęcia sportowe, nauka tańca towarzyskiego, pokaz mody - wymienia.

Będzie też okazja spotkać się z gwiazdą serialu „M jak Miłość” – Teresą Lipowską, dyskotekę poprowadzi DJ Wika, pojawią się również bohaterki programu telewizyjnego „Sanatorium Miłości”. Wstęp na targi jest bezpłatny, gości na imprezę będą dowoziły bezpłatne kursy autobusów miejskich.

Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zapowiedział, że 1 października, a więc wtedy, kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Seniora, zostanie otwarty 13 Klub Seniora, który będzie działał przy ulicy Warszawskiej. Pieniądze na jego uruchomienie pochodzą w większości z rządowego programu Senior Plus.

Dodał, że trwają już prace nad 14 tego typu jednostką. Powstanie przy ulicy Marszałkowskiej, a koszt jej utworzenia w całości będzie finansowany z pieniędzy unijnych.

- Jego działania będą nastawione na wsparcie osób starszych, które są mniej sprawne, ale wyrażają ochotę, by wychodzić z domu. Stąd tu większy nacisk położymy na rehabilitację, będzie więcej zajęć usprawniających. Planujemy też dowóz osób - mówił dyrektor Marek Scelina.

Uruchomienie tego klubu jest planowanie na początek stycznia 2020 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama