Krzemionki Opatowskie z certyfikatem UNESCO

Data publikacji: 18.09.2019 18:21
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.09.2019 Warszawa. Uroczystość wręczenia certyfikatu wpisu Krzemionek Opatowskich na listę UNESCO

18.09.2019 Warszawa. Uroczystość wręczenia certyfikatu wpisu Krzemionek Opatowskich na listę UNESCO
Fot. Radio Kielce

Krzemionki Opatowskie, jako pierwszy obiekt archeologiczny w Polsce zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dzisiaj w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazany został certyfikat oficjalnie upoważniający do używania tego tytułu.

- Krzemionki, to wyjątkowe miejsce ze względu na swoją unikatową wartość archeologiczną i to głównie wpłynęło na decyzję organizacji UNESCO o wpisaniu pradziejowych kopalni na listę dziedzictwa kulturowego - wyjaśniła Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach.

Jak dodała, kopalnie pokazują nie tylko, jak żyli ludzie w okresie neolitycznym, ale także, jak wyglądał rozwój techniki wprowadzanej przez człowieka pierwotnego.

Przekazania certyfikatu dokonała podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magdalena Gawin. Wiceminister podziękowała przedstawicielom świętokrzyskich instytucji i samorządów za wspólny trud, który doprowadził do wpisania Krzemionek na listę UNESCO.

Jak mówił poseł Krzysztof Lipiec - wagę Krzemionek zauważono już w 1994 roku, nadając im tytuł pierwszego Pomnika Historii. Dodał, że dzięki certyfikatowi UNESCO o Świętokrzyskiem będzie się po raz kolejny mówiło na świecie.

Senator Jarosław Rusiecki przypomniał rolę profesora Jana Samsonowicza, który badając w okresie międzywojennym tereny wokół Krzemionek Opatowskich, odkrył pradawne kopalnie.  

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zaznaczyła, że wpis na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO to prestiż i certyfikat jakości.

- Tytuł ten jest wyraźnym drogowskazem dla turystów z całego świata, że to miejsce warto jest odwiedzić - dodała.

- Droga do uzyskania tego tytułu przez Krzemionki trwała ponad 20 lat, ale warto było ten trud podjąć - stwierdził poseł Andrzej Kryj. Jak dodał, gdyby nie porozumienie naukowców z samorządowcami, uzyskanie certyfikatu byłoby trudne, a nawet niemożliwe.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zapowiedział, że również jego resort będzie wspierać promocję Krzemionek Opatowskich, jako miejsca ważnego dla dziedzictwa kulturowego świata.

Krzemionki Opatowskie są 16. polskim obiektem wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama