Centrum na Bukówce ma 30 lat. Rozpoczęło się świętowanie

Data publikacji: 18.09.2019 21:28
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.09.2019 Kielce. Uroczystości w 30 lecie istnienia  Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

18.09.2019 Kielce. Uroczystości w 30 lecie istnienia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach obchodzi jubileusz 30-lecia. Święto jednostki potrwa trzy dni. Uroczystości rozpoczęła w środę msza święta w Bazylice Katedralnej. Przewodniczył jej ksiądz podpułkownik Grzegorz Kamiński. W homilii zauważył, że dziś wierni modlą się za wszystkich żołnierzy, a szczególnie za tych, którzy zginęli na misjach.

- Mam nadzieję, że skoro siali dobre ziarno, to zbiorą obfity plon życia wiecznego. Modlimy się także za żyjących uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych, służących z biało-czerwoną flagą i pod błękitną flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedział ksiądz ppłk Grzegorz Kamiński.

W uroczystości wziął udział m.in. generał brygady w stanie spoczynku Marek Olbrycht, który w latach 1996-2000 był komendantem Wojskowego Centrum Szkolenia dla potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Jak stwierdził, na przestrzeni lat wiele zmieniło się w tej formacji.

- Wszystkie zmiany mają na celu polepszenie stanu, który był kiedyś. Chodzi zarówno o uzbrojenie, wyposażenie i struktury organizacyjne - powiedział gen. Marek Olbrycht.

Starszy chorąży sztabowy Mirosław Chudziński zauważył, że na przestrzeni lat w wojsku pojawiło się bardzo dużo kobiet.

- Dawniej było ich znacznie mniej zarówno podczas misji, jak i w codziennej służbie. Moim zdaniem, tak powinno być - powiedział.

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych przyznał, że bardzo stara się, aby uroczystości związane z 30-leciem istnienia jednostki było wyjątkowe.

- Zależy nam na tym, aby oprawa tego święta była na tyle doniosła, aby wszyscy zaproszeni goście odczuli ten jubileusz. Mam nadzieję, że nam się to udaje - dodał płk Paweł Chabielski.

- To zaszczyt, że mogę być z żołnierzami w dniu święta jednostki. To bardzo ważne, aby być razem - stwierdził senator PiS Jarosław Rusiecki, szef senackiej komisji obrony.

- Trzeba pamiętać o tym, że Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, to bardzo ważna jednostka dla polskiej armii. To tu szkolą się żołnierze, którzy wyjeżdżają poza granice kraju, a już wkrótce nasi wojskowi wrócą pod błękitną flagę ONZ-u i wyjadą na misję pokojową w Libanie - powiedział parlamentarzysta. 

Senator PiS Krzysztof Słoń stwierdził, że żołnierze z jednostki na Bukówce są dumnymi spadkobiercami tradycji, które zapoczątkowali i pielęgnowali ich poprzednicy.

- Sądzę, że wszyscy Polacy powinni dbać o tradycję, jaką niesie polski mundur. Ma to szczególne znaczenie w latach świętowania odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Nie wyobrażam sobie nie uczestniczyć w tych ważnych dla Kielc uroczystościach - powiedział parlamentarzysta.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek stwierdziła, że kieleckie Centrum, to najwyższa szkoła wojskowa, która przygotowuje żołnierzy, chcących służyć poza granicami kraju, tam, gdzie trzeba przywrócić pokój.

- Biorę udział w uroczystościach, ponieważ chcę podziękować wojskowym za ich codzienną służbę - dodała wojewoda.

Po mszy świętej uczestnicy przeszli na Plac Zamkowy, gdzie została podniesiona flaga na maszt, oddano salwę honorową. Potem zostały złożone kwiaty przed pomnikiem patrona jednostki - generała broni Władysława Sikorskiego.

W czwartek, drugiego dnia uroczystości, Centrum odwiedzą przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji z kraju i zagranicy. Tego dnia wstęp na teren jednostki będzie możliwy tylko za okazaniem zaproszeń.

Posłuchaj rozmowy z pułkownikiem Pawłem Chabielskim

Reklama