Dumne świętowanie

Data publikacji: 19.09.2019 12:21
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: wikipedia
Komentarze
19.09.2019. Kielce. Jubileusz 30-lecia istnienia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

19.09.2019. Kielce. Jubileusz 30-lecia istnienia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Duma, zaszczyt... o kim tak mówią ważni goście? Oczywiście o Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Delegaci z kraju i zagranicy świętują razem z kieleckimi żołnierzami jubileusz 30-lecia istnienia centrum.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się punktualnie o godzinie 11 na placu apelowym w jednostce. Uczestnicy odśpiewali hymn państwowy, a na maszt została podniesiona biało-czerwona flaga.

Po części oficjalnej uczestnicy zobaczą sprzęt oraz wyposażenie, jakim dysponuje centrum oraz obejrzą pokaz musztry paradnej. Dzisiaj wstęp na teren jednostki jest możliwy tylko za okazaniem zaproszeń.

Jutro (piątek) na terenach Targów Kielce każdy będzie mógł  zobaczyć sprzęt wojskowy.  Będą między innymi czołg Leopard, transporter Rosomak oraz zestaw rakietowy POPRAD. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny. Prezentacja rozpocznie się o godzinie 11 a zakończy o 17.

Kielce. Jubileusz 30-lecia istnienia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce19.09.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

JUBILEUSZ CENTRUM PRZYGOTOWAŃ DO MISJI ZAGRANICZNYCH - KOMENTARZE

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, podkreślał, że jednostka przygotowuje żołnierzy, którzy są wizytówką naszych sił zbrojnych. Tworzą też dobry wizerunek Polski na świecie. - Jednostka jest elitą elit Wojska Polskiego - dodał parlamentarzysta.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS, szef Senackiej Komisji Obrony stwierdził, że umiejętności żołnierza szkolnego w centrum są doceniane na całym świecie. - Dla nas, mieszkańców województwa świętokrzyskiego to wielki zaszczyt, że jednostka znajduje się w regionie - wyjaśnił parlamentarzysta.

Senator Krzysztof Słoń z PiS przypomniał, że od ponad 100 lat, na kieleckiej Bukówce stacjonują polscy żołnierze, którzy są dumą narodu. - To między innymi "Czwartacy", którzy mają tutaj owianą tradycją i wielkim szacunkiem kapliczkę. Stąd też wyruszyli 80 lat temu obrońcy Westerplatte, którzy podnosili ducha Polaków broniących się przed nawałą niemiecką. To, że jednostka świętuje 30-lecie istnienia, dla nas kielczan jest wielkim wyróżnieniem - powiedział parlamentarzysta.

- Jestem dumny z tego, że z Kielc rozjeżdżają się żołnierze w polskich, wojskowych mundurach po to, aby dbać o pokój na całym świecie - stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. - Dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego jednostka na kieleckiej Bukówce jest bardzo ważna. Gratuluje im, że obchodzą tak ważny jubileusz. Niech sprzyja im żołnierskie szczęście na każdy dzień - powiedział parlamentarzysta.

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ma nadzieje, że jednostka w kolejnych latach będzie się wciąż rozwijała na arenie krajowej i międzynarodowej. - W najbliższym czasie czekają nas ćwiczenia międzynarodowe, które odbędą się tutaj u nas. Będą dotyczyć współpracy cywilno-wojskowej. Myślę, że zrobimy to na bardzo wysokim poziomie - dodał płk Paweł Chabielski.

Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, przyznała, że jest w bardzo dobrej relacji z przedstawicielami centrum. - Moje Stowarzyszenie funkcjonuje już 10 lat i przez ten czas jednostka mnie wspiera. Bardzo za to dziękuje i życzę powodzenia na kolejna lata - mówiła Danuta Żbikowska.

Rafał Nowak, historyk i dyrektor Wzgórza Zamkowego, zauważył, że żołnierze z Centrum dbają o tradycje patriotyczne, za co jest im bardzo wdzięczny. - Trzeba pielęgnować polskie tradycje, ale należy także dbać o jednostkę na Bukówce, ponieważ to ostatnie tego typu miejsce w okolicy Kielc. Między innymi dzięki pracownikom centrum, mundur Wojska Polskiego jest obecny na różnych uroczystościach w naszym mieście - dodał dyrektor.

Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, dodał, że w dniu 30. urodzin trzeba być wspólnie z żołnierzami. - To wizytówka Kielc i regionu. To tu przygotowują się wojskowi z całej Polski, którzy wyjeżdżają na misje zagraniczne. Trzeba się im nisko pokłonić i podziękować za codzienną służbę - powiedział Andrzej Pruś. 

Starosta kielecki Mirosław Gębski wyraził radość, że może świętować wspólnie z żołnierzami. - Centrum bardzo dobrze funkcjonuje i jesteśmy z niego dumni. Na arenie ogólnopolskiej możemy pochwalić się tą jednostką, dowództwem, a także żołnierzami, którzy się tu szkolą - dodał starosta.

 

CENTRUM PRZYGOTOWAŃ DO MISJI ZAGRANICZNYCH W KIELCACH

Powstało na mocy zarządzenia szefa Sztabu Generalnego z 10 lipca 1989 roku w Kielcach jako Wojskowe Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Jego działalność rozpoczęła się w maju 1990 roku. Centrum stało się głównym ośrodkiem przygotowującym polskich żołnierzy do służby poza granicami kraju, w tym do misji pokojowych w Syrii, Libanie, Kambodży, byłej Jugosławii, obserwatorów wojskowych, operacji pokojowych w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Potem działalność szkoleniową rozszerzono o przygotowanie do uczestnictwa w programie „Partnerstwo dla Pokoju”.
W 2011 roku, decyzją ministra Obrony Narodowej Centrum Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych zostało przemianowane w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które rozpoczęło działalność z dniem 1 stycznia 2012 roku.
Obecnym dowódcą Centrum jest płk Paweł Chabielski.

Reklama