Muzyczne kompozycje wizytówką Wiślicy

Data publikacji: 19.09.2019 14:20
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze
Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Znany kompozytor Juliusz Łuciuk skomponował dwa utwory z dedykacją: „Dla starej Wiślicy i jej mieszkańców”. Są to chorał „Matko Boża Łokietkowa” na sopran solo oraz monodia „Pejzaż Wiślicki” na trąbkę solo.

Prawykonanie obu utworów będzie można usłyszeć w najbliższą sobotę w Bazylice w Wiślicy. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Poprzedzi go msza św. w intencji Ojczyzny.

Nowe utwory powstały na prośbę wiślickiej parafii, która zwróciła się do kompozytora. Proboszcz i kustosz Bazyliki w Wiślicy ks. Wiesław Stępień podkreśla, że to duże wyróżnienie dla parafii. Nie wyklucza też, że kompozycje będą wykorzystywane w Wiślicy częściej.

- „Pejzaż Wiślicki” miałby być pewną formą hejnału wiślickiego, który mógłby być wykonywany podczas różnych uroczystości. Mamy piękną, zabytkową dzwonnicę, która w tej chwili jest poddawana pracom ratunkowym, a następnie będzie poddana konserwacji. Ta dzwonnica miała swoją wieżę, z zegarami z kurantem z czterech stron. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się te elementy odtworzyć i wtedy ten hejnał byłby wykonywany właśnie z wieży dzwonnicy wiślickiej - wyjaśnia ks. Wiesław Stępień.

Z kolei utwór „Matko Boża Łokietkowa” to pewna forma modlitwy napisana przez Juliusza Łuciuka, do której skomponował też muzykę. Podczas sobotniego koncertu chorał wykona pochodząca z Kielc sopranistka Renata Drozd - dodaje ks. Wiesław Stępień.

- Też usłyszę ten utwór po raz pierwszy w sobotę. Być może okaże się, że w przyszłości będziemy mogli wykonywać go podczas uroczystości w kościele - dodaje proboszcz.

Podczas koncertu Orkiestra Kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali wykona także inne utwory mistrzów światowej klasy, takich jak Vivaldi, Mozart i Haendel oraz polskich kompozytorów: Jastrzębskiego, Sarzyńskiego i Góreckiego.

Koncert Ku Czci Matki Bożej Łokietkowej został objęty patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremiera Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego.

Juliusz Łuciuk urodził się w 1927 roku w Brzeźnicy k. Radomska. Jest jednym z czołowych polskich kompozytorów współczesnych i autorem wielu kompozycji religijnych. Tworzy też utwory o charakterze narodowym, oratoria, pieśni, poematy wokalne oraz muzykę eksperymentalną. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. Związku Kompozytorów Polskich, Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę im. Brata Alberta za twórczość sakralną oraz Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama