Miłość i umiejętność kompromisu - receptą na długie pożycie małżeńskie

Data publikacji: 19.09.2019 18:28
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
19.09.2019 Starachowice. Jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego

19.09.2019 Starachowice. Jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego
Fot. UM Starachowice

Jaka jest recepta na pół wieku szczęśliwego małżeństwa? Odpowiedzi mogliby udzielić dzisiejsi jubilaci ze Starachowic. Ponad 70 par obchodziło 50. rocznicę ślubu.

Uroczystości w Starachowickim Centrum Kultury rozpoczęły się polonezem w wykonaniu Zespołu Starachowianie. Potem medale przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę wręczyli jubilatom wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i prezydent Starachowic Marek Materek. Małżonkowie pytani o receptę na szczęśliwe małżeństwo mówili przede wszystkim o wzajemnej miłości i umiejętności pójścia na kompromis.

Maria i Ryszard Gorzkowscy jako swoje największe osiągnięcie jednomyślnie wskazują dzieci i wnuki. Pięć dekad przeżyli dbając o szczęście drugiej osoby, najpierw współmałżonka, później dzieci. Ważna jest wyrozumiałość i wzajemna miłość.

Małżonkowie mówili też, że dobry mąż czy żona, to dar od Boga, a zadaniem ludzi jest ten dar rozwijać. Krystyna Papierzyńska-Cuch wspominała dzień ślubu z Kazimierzem jako podwójną uroczystość- cywilną i kościelną. Msza była odprawiona o 9 rano, żeby goście mogli dojechać na wesele. Wspólne lata wypełnione były pracą i wychowywaniem dzieci - mówiła.

Podczas spotkania przypomniane zostały zdjęcia ze ślubów zgromadzonych małżeństw. Prezentację przygotował Robert Smuga, a zdjęcia sprzed pół wieku budziły wzruszenie i uśmiech.

Reklama