Fundusz Dróg Samorządowych także dla województw? Radni chcą prosić o wsparcie

Data publikacji: 19.09.2019 18:48
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
19.09.2019 Kielce. Obrady Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą

19.09.2019 Kielce. Obrady Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Radni świętokrzyskiego sejmiku chcą apelować do rządu o uwzględnienie dróg wojewódzkich w Funduszu Dróg Samorządowych. Podczas posiedzenia komisji strategii rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą sejmiku województwa pozytywnie zaopiniowali taką propozycję.

Postulat ogólnie wydaje się słuszny - ocenił Grzegorz Banaś, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Każdy chciałby być piękny, młody i bogaty, toteż my, jako samorządowcy chcielibyśmy mieć jak najwięcej pieniędzy na realizację inwestycji, które są naszym własnym zadaniem. Musimy jednak pamiętać, że różne są szczeble samorządów i tym samym różne sposoby finansowania dróg - mówił.

Radny zwrócił uwagę, że treść apelu musiała zostać przeformułowana. W pierwotnej wersji, za jaką wstępnie postulowali radni opozycyjni, była prośba o włączenie do rządowego programu samorządu województwa, co mogłoby się odbywać kosztem samorządów niższego szczebla.

Grzegorz Gałuszka z PSL mówił, że apel jest konieczny, bo pieniądze na remonty i budowę dróg wojewódzkich są ograniczone, a drogi te są kluczowe dla rozwoju gospodarczego regionu i poprawy jakości życia mieszkańców.

- To nie jest próba wywierania jakiegokolwiek wpływu na rząd, żeby pieniądze się znalazły w budżecie państwa i były realizowane dla województw poprzez Fundusz Dróg Samorządowych, lecz chcemy zwrócić uwagę na ten problem. To dotyczy nie tylko naszego regionu, ale także innych województw - mówił.

Ostatecznie radni przystali na to, by w apelu do rządu znalazła się nie tylko prośba o włączenie samorządów wojewódzkich do programu, lecz także o zwiększenie środków w nim, tak by na takiej zmianie nie ucierpiały samorządy niższego szczebla.

Jerzy Wrona, zastępca dyrektora departamentu transportu i komunikacji w urzędzie marszałkowskim podkreślił, że Fundusz Dróg Samorządowych jest pomocą dla gmin i powiatów, które w przeciwieństwie do samorządów wojewódzkich nie były za bardzo wspierane w zakresie infrastruktury drogowej w Regionalnym Programie Operacyjnym, w którym do pozyskania były fundusze unijne. Pojawiła się zatem alternatywna propozycja, aby samorządy gminne i powiatowe mogły w ramach Funduszu Dróg Samorządowych występować o remonty i budowę dróg wojewódzkich, wskazując je jako kluczowe dla funkcjonowania gmin i powiatów.

Ostateczną decyzję o kształcie i przyjęciu uchwały w sprawie apelu podejmą radni na październikowej sesji sejmiku województwa.

Przypomnijmy, Fundusz Dróg Samorządowych został powołany w 2018 roku w celu dofinansowania budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych. W skali kraju w ciągu najbliższych 10 lat ma zostać na niego przeznaczone 36 miliardów złotych. W tym roku rząd przeznacza na ten cel 6 miliardów złotych.

Reklama