Sandomierska starówka na liście UNESCO?

Data publikacji: 20.09.2019 08:31
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
20.09.2019. Kielce. Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości

20.09.2019. Kielce. Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Krzemionki do perełka regionu świętokrzyskiego a wpisanie neolitycznych kopalni na listę światowego dziedzictwa UNESCO zachęci wielu turystów do odwiedzenia tego zabytku i województwa świętokrzyskiego - powiedział poseł Krzysztof Lipiec lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zauważył parlamentarzysta, to pierwszy obiekt archeologiczny w Polsce, który znalazł się w tym prestiżowym zestawieniu. Efektem tego będzie nie tylko lepsza ochrona dziedzictwa narodowego, ale także promocja kopalni i zwiększenie ruchu turystycznego, a co za tym idzie promocja regionu. 

- Warto tu przyjechać i zobaczyć jak przed tysiącami lat wyglądało górnictwo. W Krzemionkach zachowały się szyby, korytarze i ślady działalności ludzi, którzy wydobywali tu krzemień pasiasty - mówi.   

Jak powiedział Krzysztof Lipiec, ministerstwo kultury prowadzi starania, aby na liście UNESCO znalazła się także sandomierska starówka.

- To nie tylko prestiż, ale także dotacje, które pomagają w ochronie tych miejsc oraz dostosowaniu ich do zwiększonego ruchu turystycznego. W przypadku Krzemionek po ogłoszeniu w lipcu decyzji o wpisie, liczba turystów wzrosła dwukrotnie. Ministerstwo wspiera także obiekty wpisane na listę Pomników Historii. W ostatnich latach trafiło na nią wiele obiektów z naszego regionu. Niebawem pojawią się kolejne. To zamek w Chęcinach, kolegiata świętego Marcina w Opatowie i opactwo cystersów w Jędrzejowie - dodał.   

Jak przypomniał poseł, ministerialne pieniądze pomagają w renowacji tych zabytków i udostępnieniu ich kolejnym pokoleniom.   

- Takim przykładem jest Wiślica, gdzie obecnie realizowane są dwa duże projekty związane z ochroną kolegiaty i Domu Długosza oraz wyeksponowaniu słowiańskiego grodziska - dodaje.  

W sobotę podczas uroczystej sesji poseł Lipiec otrzyma tytuł honorowego obywatela Wiślicy.

- To wielka rzecz być honorowym obywatelem, ale także wielkie zobowiązanie - stwierdził poseł. 

Reklama