Krócej, bo szybciej. Kolejne inwestycje na CMK

Data publikacji: 20.09.2019 13:05
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

200 km/h pojadą pociągi na Centralnej Magistrali Kolejowej w województwie świętokrzyskim. Będzie to możliwe między innymi dzięki budowie dwóch nowych wiaduktów drogowych nad torami. Obiekty zostaną wybudowane między Włoszczową i Olszamowicami. Umowy na realizacje inwestycji podpisano w urzędzie wojewódzkim. Kontrakty opiewają na 50 mln zł.

Wiadukty powstaną na drogach koło miejscowości Kozia Wieś i Motyczno w powiecie włoszczowskim. Na każdym przewidziano po dwa pasy jezdni, powstaną także przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe. W ramach inwestycji powstanie także kilkaset metrów dróg dojazdowych.

Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK wyjaśnia, że aby zwiększyć prędkość pociągów konieczne jest wyeliminowanie przejazdów drogowych przebiegających przez szyny.

- Obecnie na odcinku 130 kilometrów pociągi mogą osiągnąć tę prędkość. Aby było to możliwe na całym odcinku konieczne jest wyeliminowanie skrzyżowań przebiegających przez szyny. W świętokrzyskim chcemy wyeliminować jeszcze trzy takie przejazdy między Idzikowicami, a Włoszczową. Chcemy to zrobić do 2022 roku - powiedział

Wojewoda Agata Wojtyszek stwierdziła, że dzięki dwóm nowym wiaduktom usprawni się nie tylko podróż koleją, ale także ruch samochodowy. Kluczowa jest poprawa bezpieczeństwa. Dotyczy to dróg, ale i kolei. Nowe inwestycje mają to zapewnić.

Senator Krzysztof Słoń zwraca uwagę, na dynamiczny rozwój infrastruktury kolejowej.

- Jeszcze kilka lat temu myśleliśmy, że polskie kolejnictwo będzie zmierzało do upadku. Państwo stawia na polskie koleje na równi z innymi dobrami narodowymi. Poprzez inwestycje repolonizujemy wieki skarb jakimi jest sieć linii kolejowych - dodał senator.

Poseł Sylwester Chruszcz mówił, że pełne bezpieczeństwo i bezkolizyjność przejazdów na CMK ma być osiągnięta w ciągu 4 lat. Budowa wiaduktów w Koziej Wisi i Motycznie ma się zakończyć w 2021 roku.

Między Włoszczową i Olszamowicami zostaną wybudowane dwa wiadukty drogowe nad toramiFot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

CENTRALNA MAGISTRALA KOLEJOWA (CMK)

CMK to linia kolejowa Grodzisk Mazowiecki - Zawiercie (nr 4) o długości 224 km. Zapewnia sprawne połączenie Warszawy, m.in., z Krakowem, Katowicami, Wrocławiem, Częstochową, Opolem, Rzeszowem z prędkością do 200 km/h. Przebiega przez województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie i śląskie. Centralna Magistrala Kolejowa jest linią dwutorową zelektryfikowaną. Stanowi częścią europejskiego korytarza E65. Wybudowana została w latach 1971-1977.

Reklama