Wyróżnienia i awanse w świętokrzyskiej Inspekcji Transportu Drogowego

Data publikacji: 20.09.2019 15:01
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Wręczenie wyróżnień i awansów funkcjonariuszom Inspekcji Transportu Drogowego

Kielce. Wręczenie wyróżnień i awansów funkcjonariuszom Inspekcji Transportu Drogowego
20.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 20 wyróżnień i awansów zostało wręczonych funkcjonariuszom świętokrzyskiej Inspekcji Transportu Drogowego. - Mam ogromny zaszczyt kierować tak zgranym zespołem. Dzięki nim osiągamy doskonałe wyniki na arenie ogólnopolskiej - stwierdził Patryk Czuba, szef świętokrzyskich inspektorów.

Funkcjonariusze z regionu specjalizują się przede wszystkim w wykrywaniu nielegalnych urządzeń do fałszowania wskazań tachografu. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, kierowca może w każdej chwili zmieniać wskazania aktywności i rozpocząć rejestrację odpoczynku, podczas gdy pojazd się porusza. Urządzenia są bardzo zaawansowane technicznie, a zatem trudne do wykrycia.

Starszy inspektor transportu Norbert Sadłocha w instytucji pracuje od 16 lat. Funkcjonariusz zauważył, że na przestrzeni lat sytuacja na drogach zmieniła się. Po ulicach jeżdżą coraz nowsze pojazdy, w których wykorzystywane są najnowsze technologie.

- W związku z tym i my korzystamy z nowego sprzętu, który ma demaskować nieprawidłowości. Chodzi tu między innymi o urządzenia do wykrywania fałszerstw w tachografach. Niestety, równocześnie rozwija się także ta ciemna strona i nawet w nowych pojazdach montowane są urządzenia do fałszowania pomiarów - stwierdził inspektor.

Świętokrzyski inspektorat współpracuje także z innymi jednostkami z kraju. W lipcu do Kielc przyjechała mobilna stacja diagnostyczna z Katowic. Obecnie w Polsce są trzy takie urządzenia, ale w przyszłym roku wszystkie oddziały mają mieć je w swoim wyposażeniu. Podczas dwudniowej akcji, funkcjonariusze zatrzymali wówczas 34 dowody rejestracyjne. Łącznie sprawdzono 45 pojazdów, co oznacza, że tylko jedna trzecia z nich nadawała się do jazdy.

- Efekty kontroli nie napawają optymizmem. Po to jest ta stacja, aby usterki, których  inspektor nie ma jak dostrzec w trakcie zwykłej kontroli, sprawdzić. Zależy nam na tym, aby eliminować z drogi pojazdy, które zagrażają bezpieczeństwu - powiedział inspektor.

Obecnie w województwie świętokrzyskim na drogach pracuje 12 inspektorów i 2, którzy prowadzą kontrole w przedsiębiorstwach. Od początku roku, przeprowadzili 4,5 tys. kontroli i zatrzymali prawie 400 dowodów rejestracyjnych. Nałożyli także kary w wysokości ponad 2,2 mln zł.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama