Pierzchnica dołączy do Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego?

Data publikacji: 20.09.2019 15:58
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
29.12.2018 Pierzchnica. Widok na miejscowość

29.12.2018 Pierzchnica. Widok na miejscowość
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy Pierzchnica wejdzie w skład w Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego? Poseł Bogdan Latosiński z PiS zabiega o to, by w nowej strategii województwa świętokrzyskiego miasto znalazło się wśród gmin należących do tej strefy i mogło pozyskiwać pieniądze na rozwój z funduszy europejskich.

Parlamentarzysta od lat walczył o włączenie Pierzchnicy do KOF, także jako radny sejmiku województwa, w trakcie tworzenia kończącej się perspektywy unijnej.

- Poprzednie władze nie zdecydowały się na taki krok, tłumacząc, że Pierzchnica nie ma szans na rozwój gospodarczy. Nie przyjmowałem takiej argumentacji, ponieważ idąc tym tokiem myślenia, obecność naszego regionu w programie Polska Wschodnia też nie byłaby uzasadniona. Uważam, że skoro dany obszar ma problemy, trzeba przeznaczyć na niego dodatkowe fundusze i dać mu szansę na zmianę – podkreśla.

Poseł zaznacza, że w mijającej perspektywie unijnej gminy w ramach KOF mogły korzystać z funduszy unijnych w łącznej kwocie 300 milionów złotych.

- To bardzo duże pieniądze, z których Pierzchnica była wyłączona. Jak może dogonić inne gminy i się z nimi równać, nie korzystając z tych środków? Ponieważ trwają prace nad nową strategią województwa, wystąpiłem do marszałka z pismem, by gminę włączyć do strefy KOF, chociażby dlatego że Pierzchnica właśnie odzyskała prawa miejskie – tłumaczy poseł. Parlamentarzysta dodaje, że włączenie do KOF da całej gminie bodziec rozwojowy.

Jacek Sułek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w urzędzie marszałkowskim w Kielcach zaznacza, że geograficznie Pierzchnica pasuje do KOF.

- Rodzi się tylko pytanie, jak takie rozwiązanie wpłynie na funkcjonowanie innych gmin i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Musimy pamiętać, że gminy otrzymują dodatkowe fundusze unijne. Dołączenie kolejnej, może spowodować trochę zamieszania, ale trzeba o tym rozmawiać. W tej chwili prowadzimy konsultacje ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego – mówi dyrektor.

Instytucja ta ma ocenić, na ile pomysł włączenia Pierzchnicy do KOF jest możliwy z punktu widzenia planowania przestrzennego. Temat ten będzie też podlegał dyskusji przy opracowywaniu nowej strategii województwa świętokrzyskiego, ale także zostanie poddany do konsultacji gminom, aktualnie tworzącym KOF.

W tej chwili do Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego należą gminy: Chmielnik, Górno, Daleszyce, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk, Chęciny i Kielce. Gminy otrzymują w ramach ZIT fundusze europejskie i same między sobą decydują o tym, jak te pieniądze są wydatkowane i na co przeznaczane.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama