Uczniowie włączyli się w ogólnopolską akcję i posprzątali las

Data publikacji: 20.09.2019 20:31
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
20.09.2019. Tychów Stary. Akcja #SprzątaMY

20.09.2019. Tychów Stary. Akcja #SprzątaMY
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Ponad trzystu uczniów ze starachowickich szkół włączyło się w akcję #sprzątaMY pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jej celem jest uprzątnięcie śmieci zalegających w lasach.

Jak informuje Grzegorz Wachnicki, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice, pomimo powszechnego obowiązku opłaty za śmieci wciąż w lesie znajdują się odpady. Najczęściej są to opakowania po produktach żywnościowych i napojach. Corocznie z 15 tys. ha Nadleśnictwo Starachowice wywozi około 100 metrów sześciennych śmieci. Akcja #sprzątaMY ma na celu przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu obowiązku dbałości o las.

Uczniowie z siódmej i ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym sprzątali las w swojej miejscowości. Przed rozpoczęciem pracy opiekun, Paweł Dygas, przypomniał zasady zbierania śmieci. Nie wolno było zbierać rozbitych butelek, szkieł czy ostrych przedmiotów.

Uczniowie zostali zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci. Jak zaznaczali, mają świadomość, że las jest zanieczyszczony, a chcą żyć w czystym środowisku.

Nauczycielki Monika Myszka i Katarzyna Dziewierz podkreślały, że corocznie szkoła włącza się w akcję sprzątania świata. To element edukacji ekologicznej i uczenia dzieci odpowiedzialności za swój region.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to prawie 20 mln zł rocznie.

20.09.2019. Tychów Stary. Akcja #SprzątaMYFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Około 80 uczniów szkół podstawowych z Węgleszyna oraz z Podchojn wzięło udział w sprzątaniu lasu, zorganizowanym przez Nadleśnictwo Jędrzejów. Włączyli się tym samym do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę - poinformował Wojciech Grad, inżynier nadzoru w nadleśnictwie.

Jak dodał, na prawie półkilometrowym odcinku wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 728 śmieci było bardzo dużo, najwięcej butelek i opakowań po jedzeniu. Większość odpadów wyrzucana jest z okiem przejeżdżających samochodów.

- Taka akcja, to bardzo dobry pomysł, ponieważ młodzi ludzie mogą uświadomić sobie, jakim zagrożeniem dla środowiska są pozostawiane w lasach śmieci. Mogą również, na przykładzie najbliższego otoczenia wyobrazić sobie, jak duża jest skala tego zjawiska w Polsce i na świecie - powiedział Wojciech Grad. Dodał, że rocznie Lasy Państwowe na sprzątanie wydają 20 mln zł., a Nadleśnictwo Jędrzejów 70 tys. złotych.  To duże pieniądze, a skala zjawiska jest coraz większa - zaznaczył.

Każdy uczestnik sprzątania oprócz worków na śmieci z logiem Lasów Państwowych otrzymał również rękawiczki. Jak mówiły Karolina Bartela i Julia Czekaj, uczennice Szkoły Podstawowej w Podchojnach, taka akcja przyczyni się do tego, że świat będzie piękniejszy, a ludzie i zwierzęta będą oddychali czystszym powietrzem.

Na zakończenie leśnicy dla sprzątających przygotowali słodki poczęstunek oraz ognisko.
Nadleśnictwo Jędrzejów gospodaruje na obszarze 15 tys. hektarów. 

Reklama