Porozmawiają o nowotworach w ŚCO

Data publikacji: 21.09.2019 07:36
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 01.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Niepokojące objawy w urologii, nowotwory dziedziczne układu moczowo-płciowego, kamica moczowa, czy nowotwór jądra, to tylko niektóre tematy, jakie będą poruszone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

W ramach rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Urologii odbędzie się otwarte spotkanie dedykowane nie tylko mężczyznom, ale wszystkim chętnym - informuje Janusz Marszycki, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator.

- Poruszane będą również tematy dotyczące zdrowego odżywiania się. Każdy chętny będzie miał możliwość zbadania wskaźnika masy ciała, czyli BMI oraz skorzystania z porady dietetyka, będzie mógł również zmierzyć poziom tlenku w wydychanym powietrzu - mówi Janusz Marszycki. 

Jak dodaje, tematy urologiczne nadal uważane są za wstydliwe, dlatego wielu mężczyzn nie chce wykonywać podstawowych badań profilaktycznych.

- Cały czas, niestety, panowie krępują się wykonywać badanie profilaktyczne w kierunku wykrycia raka prostaty. Obawiają się, że jest ono wstydliwe, czy uciążliwe. To jest jednak mit, który urastał przez wiele lat - dodał Janusz Marszycki. 

Spotkanie, które odbędzie się w auli Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przy ulicy Artwińskiego 3C, rozpocznie się o 11.00 i potrwa do 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

Reklama