Kielecka Rada Seniorów obchodzi swoje święto

Data publikacji: 21.09.2019 09:45 / Data aktualizacji: 21.09.2019 17:58
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.09.2019 Kielce. „Senioriada”

21.09.2019 Kielce. „Senioriada”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy seniorzy udowadniają, że jesień życia nie musi być nudna. Z okazji międzynarodowego dnia seniora, który obchodzimy 1 października, w stolicy województwa świętokrzyskiego w sobotę po raz pierwszy odbyła się „Senioriada”. To wydarzenie mające integrować i zachęcać do aktywnego spędzania wolnego czasu osoby po 60. roku życia.

Elżbieta Ciepluch, która na „Senioriadę” przyjechała wraz ze znajomymi z Chęcin, podkreśla, że, sposobem na szczęśliwą jesień życia jest przede wszystkim aktywność.

- Najważniejsze to nie zamykać się samemu w czterech ścianach. W Chęcinach także mamy swój uniwersytet trzeciego wieku, w ramach którego uczestniczymy w różnych zajęciach. Często są one bardzo ciekawe, zajmujące i intensywne. Ważny jest także zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna - zaznacza. 

Andrzej Ordysiński, przewodniczący Kieleckiej Rady Seniorów, zaznaczył, że seniorzy stanowią 35 procent mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego i dlatego aktywizacja i integracja osób starszych jest koniecznością.

- Poprzez takie działania chcemy zmobilizować naszych rówieśników do wyjścia z domu. Podczas spotkania przekonujemy także jak ważna jest w każdym wieku aktywność fizyczna w celu utrzymania dobrego samopoczucia. Nawet krótki wieczorny spacer pozwoli nam pozbyć się problemów ze snem - przekonuje Andrzej Ordysiński.

W pierwszej kieleckiej Senioriadzie wzięły udział także… osoby młode, między innymi reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta Kielce. Jak powiedziała przewodnicząca Julia Dziuba, osoby młode wbrew powszechnej opinii i stereotypom mogą się bardzo wiele nauczyć od seniorów.

- Myślę, że młodzież może brać przykład z seniorów, często ich zapał i energia do działania mogą zadziwić nie jedną osobę - zaznacza.

Podczas wydarzenia przed Kieleckim Centrum Kultury przedstawiciele klubów seniora prezentowali swoje autorskie programy artystyczne, umiejętności wokalne, taneczne, a także kabaretowe.

„Senioriada” jest częścią akcji „Kielce Seniorom. 60 plus to nie wiek, to styl życia” w ramach której od 10 do 12 października w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędą się Dni Seniora.

Reklama