Unikatowa kolekcja mody zaprezentowana podczas Starachowice Fashion Night

Data publikacji: 21.09.2019 20:02
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Starachowice. Starachowice Fashion Night

Starachowice. Starachowice Fashion Night
21.09.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Muzeum Przyrody i Techniki odbył się pierwszy Starachowice Fashion Night. Autorem prezentowanej kolekcji jest pochodzący z Pawłowa Przemysław Prostak.

Kolekcja inspirowana jest modą okresu I i II wojny światowej. Tytuł „Nie pytaj” skłania oczywiście do pytań, ale zdaniem autora ma być refleksją nad współczesnym światem i sytuacją polityczną na świecie.

Pierwsze kroki w świecie mody Przemysław Prostak stawiał po wyjeździe do Krakowa, tam skończył Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru. Z zamiłowania jest pasjonatem historii, bliski jest mu okres obu wojen światowych i dlatego kolekcję dyplomową oparł na modzie tamtego okresu. Część ubrań wygląda jak wyjęta wprost z żołnierskiej szafy, ale jest także linia zwiewnych, półprzezroczystych sukienek. Projektant, który również szyje ubrania ze swojej kolekcji, chętnie używa koronek, tiulu czy falban. Są także cekiny, ale w stonowanych kolorach z gamy barw wojskowych.

Pierwszy Starachowicki Fashion Night rozpoczął się wernisażem fotografii prezentujących ubrania zaprojektowane przez Przemysława Prostaka. Klimat w Wieży Ciśnień tworzyła oprawa muzyczna - skrzypaczka Julia Bielakowska grała melodie legionowe. Z kolei prezentacja kolekcji miała miejsce w hali spustowej. W roli modelek wystąpiły dziewczęta ze Starachowic, wiele z nich debiutowało w tej roli.

Starachowice Fashion Night to pierwszy tego typu projekt w mieście, choć w Muzeum Przyrody i Techniki kilka lat temu prezentowana była kolekcja ornatów zaprojektowana przez kapłana pochodzącego z diecezji radomskiej. Dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski podkreśla, że choć moda odległa jest od techniki to idea muzeum otwartego, placówki, w której wytapia się kulturę, jest celem działania starachowickiego EkoMuzeum. Dlatego realizowane są tu najróżniejsze przedsięwzięcia kulturalne. Dzisiejszy pokaz otwiera nowy cykl imprez, tym razem poświęconych modzie, bo już w planie jest organizacja kolejnych „nocy mody”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama