Wojewoda zachęca do zostania rodzicem zastępczym

Data publikacji: 21.09.2019 21:00
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Podzamcze Chęcińskie. Akcji Daj szansę sobie i dziecku  zostań rodzicem zastępczym

Podzamcze Chęcińskie. Akcji „Daj szansę sobie i dziecku - zostań rodzicem zastępczym”
21.09.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

W ramach akcji „Daj szansę sobie i dziecku - zostań rodzicem zastępczym” w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim wojewoda Agata Wojtyszek spotkała się z przedstawicielami i podopiecznymi świętokrzyskich rodzin zastępczych.

Jak podkreśla Agata Wojtyszek, w całej Polsce, także w naszym regionie, jest wiele dzieci, które potrzebują wsparcia, a przede wszystkim miłości.

- Dlatego chcemy promować ideę rodzicielstwa zastępczego, zarówno to rodzicielstwo zawodowe jak i spokrewnione. Ważne jest, aby powstawało jak najwięcej zawodowych rodzin zastępczych. One mają niezbędne kompetencje do wychowywania dzieci, które mimo młodego wieku często przeszły bardzo wiele w swoim życiu, dlatego wymagają wyjątkowego wsparcia. Dzięki takim spotkaniom chcemy podziękować wszystkim, którzy podjęli się takiego zadania - dodaje.

Wojewoda świętokrzyski zaznacza, że w trakcie spotkania najmłodsi wraz ze swoimi opiekunami mogli poprzez liczne ciekawe doświadczenia zgłębiać swoją wiedzę przekazaną w przystępnej formie poprzez zabawę.

- Takie spotkania jednoczą służą także integracji poszczególnych rodzin, które mogą wymienić się swoimi doświadczeniami pomagając sobie wzajemnie. Chcemy także mówić gdzie rodziny mogą znaleźć wsparcie psychologiczne czy pedagogiczne - podkreśla.

Zdaniem senatora PiS Krzysztofa Słonia idea rodzicielstwa zastępczego jest niezwykle pożyteczna z punktu widzenia społecznego i dlatego ta forma opieki nad dziećmi i młodzieżą wymaga szczególnej troski i wsparcia zarówno na poziomie rządowym jak i samorządowym.

- Rodzice zastępczy to osoby, którzy często kosztem nie tylko swojego czasu, ale także zdrowia wychowują dla naszego społeczeństwa dzieci i młodzież, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. To niezwykle istotne, że z naszego krajobrazu znikają instytucjonalne formy opieki nad dziećmi, czy to przytułki, czy domy dziecka, a najmłodsi mogą liczyć na taką właśnie opiekę w pieczy zastępczej - dodaje.

W województwie świętokrzyskim znajduje się około 2 tysięcy rodzin zastępczych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama