Sandomierz dołączy do prestiżowej listy UNESCO

Data publikacji: 24.09.2019 15:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
24.09.2019. Sandomierz. Piotr Wawrzyk  wiceminister spraw zagranicznych

24.09.2019. Sandomierz. Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Stare miasto w Sandomierzu, za dwa, najpóźniej trzy lata może trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przedstawiciele rządu prowadzą bardzo intensywne działania w tej sprawie.

Wiceminister spraw zagranicznych - Piotr Wawrzyk informuje, że przygotowywana jest dokumentacja, która w całym procesie będzie mieć ogromne znaczenie, dlatego trzeba ją opracować bardzo dobrze. Wiceminister podkreślił, że liczy na ścisłą współpracę z władzami miasta w tej sprawie.

Piotr Wawrzyk uważa, że z uzyskaniem wpisu nie powinno być problemów, ponieważ sandomierskie zabytki są dobrze zachowane, a starówka jest pięknym miejscem, które robi wrażenie na gościach. Wiceminister dodał, że wpis na listę UNESCO, to przede wszystkim prestiż i marka jakości, co w praktyce będzie się przekładać na rozwój miasta, ponieważ do Sandomierza będzie przyjeżdżać coraz więcej turystów, którzy będą tu zostawiać swoje pieniądze.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że w sprawie wpisania miasta na listę UNESCO nawiązał już kontakt z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. W planach jest powołanie zespołu ekspertów, do którego zaproszeni zostaną także przedstawiciele tej instytucji. Zespół prowadzić będzie prace nad dokumentacją. Następnie sprawdzą i ocenią ją specjaliści.

Prawie 2 lata temu, zespół architektoniczno-krajobrazowy Sandomierza, decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy został wpisany na listę Pomników Historii.

24.09.2019. Sandomierz. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznychFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama