Pół miliona złotych dla Koprzywnicy podzieliło radnych

Data publikacji: 24.09.2019 16:55
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. 24.09.2019. Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Kielce. 24.09.2019. Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Koprzywnica dostanie od samorządu województwa pół miliona złotych na remont ścieżki rowerowej ze wsparciem województwa świętokrzyskiego. Decyzję w tej sprawie, niemal jednogłośnie, podjęli radni sejmiku. Mimo że kwota jest niewielka, głosowanie nad jej przekazaniem poprzedziła gorąca dyskusja.

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa uzasadniał plan przekazania pieniędzy, koniecznością poprawy warunków na 2-kilometrowym odcinku szlaku. To część, zbudowanej w 2015 roku ponadregionalnej trasy rowerowej. Odcinek, o którym mowa ma tłuczniową nawierzchnię, a gmina chciałaby przykryć ją asfaltem. Ma to zwiększyć jej trwałość i poprawić bezpieczeństwo rowerzystów.

Skrajne opinie wydały dwie komisje, które procedowały uchwałę na posiedzeniach. Pozytywnie zaopiniowała uchwałę komisja strategii rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą, a negatywnie – komisja budżetu i finansów.

Jak wyjaśniała przewodnicząca drugiej komisji, Magdalena Zieleń, do radnych nie dotarła wyczerpująca informacja na temat inwestycji. Elżbieta Śreniawska dodała, że jako członkini komisji budżetu i finansów nie widzi wskazań do wsparcia tego zadania, ponieważ gmina Koprzywnica pozyskała pieniądze na to zadanie z funduszy unijnych, a zakończenie trwałości projektu to dopiero 2020 rok. Jak mówiła, wiele innych dróg również wymaga wsparcia, a gmina prosi nie o kosmetyczną zmianę, lecz gruntowne przebudowanie trasy.

O udzielenie pomocy apelował Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, były burmistrz Koprzywnicy, który realizował zadanie.

- Zmiana nawierzchni z kamiennej na bitumiczną nie spowoduje utraty trwałości projektu. Nadzór Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaleca wręcz, aby poprawiać stan tych nawierzchni - zaznaczał.

Ostatecznie za udzieleniem pomocy finansowej gminie Koprzywnica opowiedziało się 24 radnych, jeden wstrzymał się od głosu, a troje nie wzięło udziału w głosowaniu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama