W ten weekend na seniorów czekają liczne atrakcje

Data publikacji: 25.09.2019 22:42
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
24.02.2019 Kielce. Seniorzy prezentowali swoje talenty podczas Senior Show w WDK

24.02.2019 Kielce. Seniorzy prezentowali swoje talenty podczas Senior Show w WDK
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bilety za darmo lub ze zniżką, warsztaty tkackie, warsztaty komputerowe, a nawet dyskoteka. Liczne atrakcje czekają na seniorów w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod hasłem „60+ Kultura”.

Odbywa się w pierwszy weekend jesieni, czyli w tym roku od 27 do 29 września. W tych dniach muzea, teatry, filharmonie, domy kultury, galerie sztuki, biblioteki i inne placówki kulturalne otwierają swoje podwoje dla seniorów.

W całym kraju w akcji będzie uczestniczyć 480 placówek kulturalnych w 184 miejscowościach. W naszym regionie przystąpiło do niej 25 instytucji. Głównie w Kielcach, ale również w Pińczowie, Starachowicach, Sandomierzu, Staszowie, czy Skarżysku Kamiennej.

W placówkach biorących udział w akcji seniorzy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Muzeum Narodowe w Kielcach otwiera wszystkie swoje oddziały, do których będzie bezpłatny wstęp. Jak zaznacza Izabela Tokar, edukator z Muzeum Narodowego w Kielcach, dodatkowo odbędą się warsztaty tkackie.

- Jeśli ktoś jest zainteresowany warsztatami, to zapraszamy w piątek do Pałacu Biskupów Krakowskich. Najpierw zwiedzimy wystawę stałą, czyli wnętrza. Zobaczymy, jak dawniej takie tkaniny były tkane, a później zejdziemy do sali warsztatowej i każdy własnoręcznie zmierzy się z tą trudną lub łatwą techniką - to się okaże. Warsztaty zaczynają się od godziny 12 - wyjaśnia.
Izabela Tokar zaznacza, że seniorzy chętnie uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach, ale często przeszkodą są koszty.

- To jest dodatkowy wydatek. Gdyby chcieć przynajmniej raz w miesiącu odwiedzić różne instytucje kultury w Kielcach, to koszt biletów mógłby być za wysoki dla osoby, która nie dysponuje większymi środkami finansowymi - podkreśla.

Mówią o tym sami seniorzy wyjaśniając, że jeśli ktoś ma mało pieniędzy, to oszczędza na kulturze. Pani Anna przyznała, że na rozrywkę nie każdy może sobie pozwolić.

- Jak ktoś ma większą emeryturę, czy rentę to pójdzie, ale jak ma małą to liczy każdą złotówkę. Ja mam 974 złote plus świadczenie opiekuńcze. Brakuje pieniędzy - wyjaśnia.

Ale w akcji „60+ Kultura” nie chodzi tylko o tańsze bilety, bo jak podkreśla Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, to też zwrócenie uwagi na tę coraz liczniejszą część naszego społeczeństwa.

- My oczywiście włączamy się w tę inicjatywę, choć do nas często zaglądają seniorzy, ale jeśli to jest taka ogólnopolska impreza, to jest to też forma przypomnienia o tych ludziach, którzy już przestali pracować, niektórzy z nich kryją się po domach. Myślę, że jest to dobra okazja, żeby o nich porozmawiać, żeby ich zaprosić i żeby ich skłaniać do aktywnego trybu życia - wyjaśnia.

BWA zaprasza seniorów w sobotę i w niedzielę, w godzinach 11-18, wstęp wolny. Będzie można zobaczyć prace czeskich artystów na wystawie „10 z 9. Serdeczne pozdrowienia z Pragi”, malarstwo Emilii Dragosz pod tytułem „Kiedy się spotkamy” oraz kolaże Jolanty Królikowskiej „Okna czasu”.

Ponadto Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach w ramach akcji organizuje dla sympatyków Biblioteki Dojrzałego Człowieka spotkanie pt. 60+Kultura: Weekend Seniora z Kulturą. Spotkanie odbędzie się już w najbliższy piątek, 27 września w samo południe.  

PROPOZYCJE DLA SENIORÓW

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama