PiS miażdży konkurentów w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 26.09.2019 16:21
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sejm

Sejm
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanym zwycięzcą najnowszego sondażu preferencji wyborczych, przeprowadzonego w regionie świętokrzyskim.

Wynika z niego, że partia rządząca może liczyć na poparcie 57,8 proc. wyborców. Koalicja Obywatelska uzyskała drugi wynik z poparciem 15,5 proc. respondentów. Na mandaty w Sejmie mogłyby jeszcze liczyć PSL, które wskazało 10 proc. pytanych i SLD z poparciem 7,5 proc.

Komitet Skuteczni Piotra Liroya - Marca wskazało 5 proc. respondentów, Konfederację Wolność i Niepodległość - 3,2 proc., a Koalicję Bezpartyjni i Samorządowcy - 1 proc.

Wykres z aktualnymi wynikamiFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Te wyniki oznaczają, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwość systematycznie rośnie, w porównaniu z poprzednim badaniem, opublikowanym 1 września, o 5,5 punktu procentowego. Z kolei dwa opozycyjne komitety notują spadki: KO o 6,5 punktu, a SLD o 1,6 punktu. Notowania PSL pozostały na tym samy poziomie.

Wykres z wynikami z ostatniego sondażuFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Porównanie dwóch poprzednich sondaży i obecnegoFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Gdyby wyniki sondażu potwierdziły się, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 11 mandatów, Koalicja Obywatelska na 3 mandaty, a PSL i SLD dostałyby po jednym miejscu w Sejmie.

Podział mandatów w SejmieFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Według wskazań ankietowanych, na pewny mandat z listy PiS mogą liczyć: Zbigniew Ziobro, Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Agata Wojtyszek, Michał Cieślak, Marek Kwitek i Piotr Wawrzyk. Duże szanse na miejsce w Sejmie mają też: Dominik Tarczyński, Bartłomiej Orzeł, Agnieszka Buras, Zbigniew Koniusz, Mariusz Gosek, Grzegorz Piec, Bartłomiej Dorywalski i Maria Zuba.

Wśród kandydatów KO, pewny mandat ma Bartłomiej Sienkiewicz, a duże szanse mają: Adam Cyrański, Artur Gierada i Marzena Okła-Drewnowicz.

Pewnym reprezentantem PSL w Sejmie jest Czesław Siekierski. Gdyby ludowcy uzyskali drugi mandat, szansę na niego mieliby: Piotr Apel, Kazimierz Kotowski, albo Krystian Jarubas.

Z listy SLD do Sejmu wszedłby Andrzej Szejna, a gdyby Lewica dostała drugi mandat, przypadłby on: Iwonie Wielgus, Aronowi Pietruszce, Paulinie Piechnie-Więckiewicz, albo Marcinowi Chłodnickiemu.

W wyborach do Senatu, największe szanse na mandat w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki ma obecny senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie na niego zadeklarowało 46 proc. respondentów. Konkurenci notują znacznie niższe wyniki: Edward Rzepka, wspierany przez KO, PSL i SLD - 18,3 proc.,  Przemysław Gierada - 15,9, Marcin Bugajski - 10,4, a Kazimierz Kik - 9,3 proc.

Sondaż z wynikami na senatorówFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Sondaż poparcia dla komitetów wyborczych, do Sejmu w Świętokrzyskiem, został zrealizowany przez „Echo Dnia”, we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 21-23 września 2019 roku. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców województwa świętokrzyskiego, metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Reklama