Integracja poprzez sport. Niepełnosprawni prezentowali swoje umiejętności

Data publikacji: 29.09.2019 18:24
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.09.2019. Trzciniec. Europaragedon w plenerze

29.09.2019. Trzciniec. Europaragedon w plenerze
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W Trzcińcu, w gminie Nagłowice zakończył się „Europaragedon w plenerze”. To impreza sportowa, w której obok osób niepełnosprawnych, uczestniczyły osoby zdrowe.

Rywalizowało około 60 zawodników - to podopieczni WTZ z Jędrzejowa i Mnichowa oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Jędrzejowa. Ponadto przyjechały dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Nagłowicach oraz ze Szkoły Podstawowej w Warzynie.

Jak mówi Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei", celem imprezy jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Jak dodał, przygotowano wiele zabaw i konkurencji sportowych, m. in.: rajd rowerowy, bieg, mecz piłki nożnej i badmintona.

Warsztat Terapii Zajęciowej z Jędrzejowa w Europaragedonie w Trzcińcu reprezentowało 12 zawodników. Jak mówi opiekun grupy Monika Miętka, dla podopiecznych takie imprezy są bardzo  ważne, ponieważ pozwalają im się integrować ze społecznością lokalną oraz zaprezentować swoje umiejętności ruchowe.

Jurek Psuj, podopieczny WTZ z Jędrzejowa podkreślił, że bardzo lubi takie imprezy, ponieważ osoby niepełnosprawne takie jak on, mają okazję pokazać, co potrafią robić najlepiej.

Organizatorem „Europaragedonu w plenerze”, w Trzcińcu jest Fundacja Miśka Zdziśka. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Impreza odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.

Reklama