Amerykańscy i brytyjscy żołnierze szkolą się na Bukówce

Data publikacji: 30.09.2019 12:32
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
30.09.2019. Kielce. Rozpoczęcie kursu NATO CIMIC w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

30.09.2019. Kielce. Rozpoczęcie kursu NATO CIMIC w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Fot. Ppor. Ewa Kózka / Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Kilkudziesięciu żołnierzy uczy się w Kielcach procedur współpracy cywilno-wojskowej, obowiązujących na misjach zagranicznych. W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbywa się międzynarodowy kurs NATO CIMIC. Szkolą się na nim żołnierze, m. in.: z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji.

Porucznik Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy centrum informuje, że wśród uczestników jest także jeden kursant z Ukrainy, która jest członkiem natowskiego programu „Partnerstwo dla pokoju”. Zajęcia dotyczą między innymi świadomości międzykulturowej i prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.

- Bardzo dużą wartość stanowi fakt, że jest to kurs międzynarodowy i certyfikowany przez CIMIC Center of Excellence w Hadze. Jest prowadzony w języku angielskim, co jest ważne, ponieważ tym samym uczestnicy mogą doskonalić swój warsztat językowy - powiedziała por. Katarzyna Rzadkowska.

Oficer dodaje, że każdy żołnierz, który wyjeżdża w rejony konfliktów zbrojnych, ma do czynienia z miejscową ludnością, dlatego ważna jest umiejętność współpracy z nią. - W centrum mamy salkę afgańską, którą bardzo często wykorzystujemy do zajęć z negocjacji lub mediacji. Staramy się aranżować także inne pomieszczenia, aby scenki, które odgrywają żołnierze, były jak najbardziej realistyczne - powiedziała.

W szkoleniu bierze udział między innymi podporucznik Jakub Zymiera, który wkrótce wyjeżdża na misję do Libanu. - Naszym zadaniem jest współpraca cywilno-wojskowa. Musimy poznać zachowania ludzi i ich kulturę. Chcemy dowiedzieć się jak należy z nimi rozmawiać i jak powinniśmy się zachować w różnych sytuacjach. Tam to wygląda inaczej niż u nas w Polsce - dodał.

Szkolenie organizowane jest co roku. Tegoroczny kurs potrwa do 11 października

Reklama