Posadzili żonkile, będą kwestować na hospicjum

Data publikacji: 02.10.2019 08:02 / Data aktualizacji: 02.10.2019 14:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
02.10.2019. Kielce. Inauguracja kampanii Pola Nadziei

02.10.2019. Kielce. Inauguracja kampanii "Pola Nadziei"
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Stacjonarne hospicjum na Czarnowie i jego podopieczni są w centrum zainteresowania kampanii „Pola Nadziei”. W jej trakcie wolontariusze zbierają pieniądze na działalność placówki.

Ksiądz Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej podkreśla, że hospicjum to miejsce niezwykle istotne na mapie miasta.

- Takie miejsca są bardzo potrzebne, bo przecież wszyscy kiedyś odejdziemy z tego świata. Najbardziej wartościowe chyba jest to, że idea wolontariatu jest żywa i przyciąga ludzi młodych - dodał biskup Andrzej Kaleta. 

Jak powiedział ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, kampania „Pola Nadziei” ma kilka wymiarów.

- Z jednej strony ma informować o potrzebach ludzi terminalnie chorych, o potrzebie rozwoju wolontariatu i zaangażowania w pomoc ludziom ciężko chorym. Kampania ma również niewątpliwie przybliżyć nam tę nieuchronną sytuację ciężkiej choroby i kresu ziemskiego pielgrzymowania - dodał ksiądz Stanisław Słowik.

Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że naszym obowiązkiem jest pomoc osobom starszym, chorym, słabszym od nas.

- Do tego nas wezwał chociażby święty Jan Paweł II, Papież Polak. On bardzo troszczył się o chorych, o osoby niepełnosprawne i cierpiące. Sam tego cierpienia doświadczył. W dzisiejszych czasach troska o ludzi chorych, najsłabszych, to jest też świadectwo tego, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim i że nie poddajemy się tym nowomodnym trendom, które zmierzają do jednego. Zmierzają do śmierci naszej cywilizacji - dodał senator Krzysztof Słoń.

Od kilku lat w opiece nad pacjentami hospicjum pomaga Daniela Moniak z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach. Jak mówi, to praca trudna, wymagająca wiele empatii do osób chorych, ale dająca dużą satysfakcję.

- Jest to też praca wdzięczna i na pewno warto poświęcać swój wolny czas na rzecz innych. Każdy z nas będzie kiedyś starszy i każdy z nas będzie kiedyś potrzebował pomocy - dodała Daniela Moniak.

Przed budynkiem hospicjum, na rabacie posadzone zostały cebulki żonkili. Gdy wiosną zakwitną, będą rozdawane na kieleckich ulicach w zamian za datki do puszki. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone będą na działalność hospicjum. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt medyczny, a także środki higieniczne oraz środki czystości.

W ramach tegorocznej odsłony kampanii oprócz zbiórki pieniędzy zaplanowano również w szkołach spotkania informacyjno-edukacyjne z młodzieżą.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama