Zachęcali do badań. Marsz Różowej Wstążeczki przeszedł przez Busko

Data publikacji: 02.10.2019 19:12
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
02.10.2019 BuskoZdrój. 7. Marsz Różowej Wstążeczki

02.10.2019 Busko-Zdrój. 7. Marsz Różowej Wstążeczki
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Kilkadziesiąt kobiet oraz kilku panów wzięło udział w 7. Marszu Różowej Wstążeczki w Busku-Zdroju. Uczestnicy tradycyjnie wyruszyli z Placu Zwycięstwa, a następnie przemaszerowali w różowym korowodzie wzdłuż alei Mickiewicza w stronę Parku Zdrojowego.

Jak informuje organizator Bogusława Majcherczak, celem tegorocznego wydarzenia jest propagowanie profilaktyki badań mammograficznych wśród mieszkanek Buska, a także edukacja na temat badania piersi i zachęcanie kobiet do regularnych badań profilaktycznych i przesiewowych.

- Badaniu powinny się poddać kobiety w przedziale od 50 do 69 roku. Niestety w tym roku w powiecie buskim spadła liczba badających się kobiet. Ze względu na RODO nie możemy wysyłać zawiadomień do kobiet - ubolewa Bogusława Majcherczak.

W marszu wzięły udział m.in. panie z klubu Amazonek z Buska-Zdroju. Bożena Król - prezes buskiego koła zaznacza, że wiele kobiet potrzebuje wsparcia. Członkinie z wielkim poświeceniem wychodzą do ludzi, zachęcają do badań profilaktycznych

Działamy jak tylko możemy. Stawiamy na profilaktykę - zaznaczyła Bożena Król.

- My ratujemy własne życie. Im wcześniej wykryta choroba, tym większa skuteczność całkowitego wyleczenia - mówi Bożena Król.

W Parku Zdrojowym na pamiątkę spotkania tym razem zamiast magnolii zasadzono dwa krzewy tzw. różaneczniki. Tradycyjnie nadano im imiona, które nosiło najwięcej uczestniczek tegorocznego marszu, a wiec Agnieszka i Elżbieta.

7. Marsz Różowej Wstążeczki w Busku-Zdroju zakończyło spotkanie z doktor Jadwigą Zapałą ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, która uświadamiała jak ważne jest odżywianie i dbanie o swój organizm.

W akcję różowej wstążki włączył się także Pińczów. Wydarzenie odbędzie się jutro w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Początek o godzinie 12.00. A w programie m.in. prelekcja przedstawiciela ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach na temat profilaktyki raka piersi. Z kolei o godzinie 14.00 uczestnicy marszu przejdą alejkami wewnątrz Parku Miejskiego przy dźwiękach orkiestry Szkoły Muzycznej I Stopnia w Pińczowie.

Miedzy godziną 13.00 a 15.00 będzie też można bezpłatnie skorzystać z badania poziomu cukru oraz pomiaru ciśnienia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama