Podejmują trudne starcie. ŚCO promuje akcję walki z rakiem

Data publikacji: 02.10.2019 21:02
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Kielce. 01.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad 17 tysięcy uczniów z 84 świętokrzyskich placówek wzięło udział w minionym roku szkolnym w akcji zorganizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W ramach szóstej edycji programu Europejski Kodeks Walki z Rakiem specjaliści z ŚCO, jak również nauczyciele z poszczególnych szkół prowadzili dla uczniów pogadanki profilaktyczne - informuje Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Mamy również ciągle rosnącą liczbę rodziców, która bierze udział w różnych programach. To dzięki nauczycielom, którzy podczas spotkań informują ich o możliwości skorzystania z tej formy profilaktyki. Wielu dorosłych przyjeżdża do nas na te badania, ale my także jeździmy nawet do tych najmniejszych miejscowości naszym cytobusem, gdzie kobiety na miejscu mogą wykonać cytologię - dodała Jadwiga Zapała.

Akcja profilaktyczna prowadzona była m.in. w Szkole Podstawowej w Staszowie. Jak powiedziała w Anna Skubera, nauczycielka biologii w tej placówce, uczniowie chętnie słuchali informacji dotyczących współczesnych zdrowotnych zagrożeń.

- Na spotkaniach mówimy o możliwościach uniknięcia nowotworów i zwracamy uwagę przede wszystkim na właściwy sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczną. Niestety, ale w dobie internetu, smartfonów i tabletów dzieci ruszają się coraz mniej - dodała Anna Skubera.

Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że rolą pracowników szpitala jest nie tylko leczenie i pomoc osobom chorym, ale także uświadamianie społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia, stąd po raz kolejny ŚCO włączyło się w ten program.

- Powiedzenie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - cały czas jest jak najbardziej aktualne. Mamy świadomość, że garstka onkologów nie wygra walki z rakiem. Natomiast nauczyciele są naszymi naturalnymi partnerami w walce z nowotworami. Przez te kilka lat mają możliwość wpajania uczniom zasad zdrowego stylu życia, życia wolnego od nałogów - dodał profesor Stanisław Góźdź.

Jeśli szkoła chce wziąć udział w programie powinna swój akces zgłosić do Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Deklaracje zbierane będą do 30 października.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama