Profilaktyka jest najważniejsza. Amazonki zachęcały do badań

Data publikacji: 04.10.2019 15:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
04.10.2019. Sandomierz. Marsz zorganizowany przez Sandomierski Klub Amazonek

04.10.2019. Sandomierz. Marsz zorganizowany przez Sandomierski Klub Amazonek
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„Weź nie gadaj, weź się zbadaj” - pod takim hasłem na sandomierskiej starówce odbył się marsz zorganizowany przez Sandomierski Klub Amazonek. Jego głównym celem była profilaktyka zdrowotna.

Jak powiedziała prezes klubu Grażyna Rękas, najważniejsze jest to, aby uświadomić ludziom, jak bardzo ważne są regularne badania kontrolne pod kątem raka piersi i raka szyjki macicy.

- Chcemy, aby i mężczyźni dbali o swoje zdrowie i systematycznie się badali, dlatego jesteśmy tu dzisiaj wszyscy razem - stwierdziła prezeska Klubu.

Pani Teresa dodała, że oprócz badań profilaktycznych ważna jest także samokontrola, to, aby  badać swoje piersi odpowiednio je dotykając i sprawdzając, czy nie ma w nich zmian. W przypadku wykrycia czegoś niepokojącego trzeba zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję o drodze leczenia.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu Marek Kos, biorący udział w Marszu Amazonek powiedział, że jest to bardzo cenna inicjatywa, ponieważ promuje częste wykonywanie badań, dzięki którym można wykryć chorobę onkologiczną na wczesnym etapie, co daje szansę na całkowite wyleczenie. Dyrektor dodał, że w sandomierskim szpitalu panie mają bezproblemowy dostęp do badań cytologicznych, można też zrobić kolonoskopię, nie ma natomiast mammografu i trzeba korzystać z ościennych ośrodków.

Marsz Amazonek odbył się po raz szósty. Prowadziła go Sandomierska Orkiestra Dęta, w dłoniach uczestników były żółte słoneczniki i transparenty z różnymi prozdrowotnymi hasłami m. in.: „Zbadaj się i wygraj życie”, czy „Mammografia nie boli”.

Uczestnicy Marszu ze starówki przeszli do Zamku Królewskiego, gdzie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego dla uczniów ph. „Przyprowadź mamę na badania”.

Klub Amazonek w Sandomierzu liczy ponad 40 osób. Panie systematycznie spotykają się w swojej siedzibie na ulicy Mariackiej, oprócz tego raz na miesiąc mają spotkanie z psychologiem, raz na tydzień odbywają się zajęcia z fizjoterapeutą, organizowane są również warsztaty terapeutyczne.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama