Osiem karetek dla pogotowia ratunkowego w regionie

Data publikacji: 04.10.2019 15:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.10.2019 Kielce. Podpisanie umów na zakup karetek dla ŚCRMiTS. Na zdjęciu (od lewej): Marta Solnica - dyrektor ŚCRMiTS, Agnieszka Buras - kandydatka PiS do Sejmu, wojewoda Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń, senator Jarosław Rusiecki, Janusz Cieszyński - wiceminister zdrowia, poseł Maria Zuba i wiceminister Anna Krupka

04.10.2019 Kielce. Podpisanie umów na zakup karetek dla ŚCRMiTS. Na zdjęciu (od lewej): Marta Solnica - dyrektor ŚCRMiTS, Agnieszka Buras - kandydatka PiS do Sejmu, wojewoda Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń, senator Jarosław Rusiecki, Janusz Cieszyński - wiceminister zdrowia, poseł Maria Zuba i wiceminister Anna Krupka
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Osiem karetek pogotowia trafi do świętokrzyskich placówek ochrony zdrowia. Nowoczesne ambulanse, warte w sumie 3,2 mln zł. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach przekaże szpitalom i placówkom medycznym w Czerwonej Górze, Jędrzejowie, Łoniowie, Pacanowie, Kazimierzy Wielkiej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie i Włoszczowie.

Jak informuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, w skali kraju do placówek służby zdrowia trafi w sumie 200 nowych karetek pogotowia. 

- Jeżeli liczbę tych karetek przeliczymy na liczbę ludności to widać, że województwo świętokrzyskie ponadprzeciętnie skorzysta z programu wymiany ambulansów. Ten program jest kolejnym działaniem rządu na rzecz ratownictwa medycznego. Przypomnę, że najpierw w pełni upaństwowiliśmy system na równi z policją i strażą pożarną. Następnie przekazaliśmy dodatkowe środki na wynagrodzenia, a teraz wyposażamy zespoły ratownictwa medycznego w całej Polsce w nowy sprzęt - dodał Janusz Cieszyński. 

- To inwestycja w bezpieczeństwo naszych mieszkańców - powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

- Przypomnę, że jako wojewoda przez swoją kadencję starałam się wspierać ratowników. Od 2017 roku oprócz ambulansów kupowanych przez pogotowie, udało nam się nabyć trzy dodatkowe pojazdy. Wymienione zostały karetki w Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Staszowie - dodała Agata Wojtyszek.

Jak powiedział Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości, karetki, których zakup sfinansował rząd, z pewnością poprawią bezpieczeństwo mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

- Bardzo się cieszę, że karetki trafią do szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskiego i stacji w Opatowie. Będą służyły oczywiście bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców tej części naszego regionu - dodał Jarosław Rusiecki.

Jak powiedziała Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, zakup karetek jest szczególnie ważny w kontekście zbliżającego się święta ratownictwa medycznego, które przypada 13 października. 

- Tym ważniejsze i symboliczne jest to wsparcie. Karetki trafią do 8 placówek medycznych. Mam nadzieję, że będą one stanowiły wzmocnienie dla tych już jeżdżących po świętokrzyskich drogach. Nasz rząd systematycznie podnosi wydatki z budżetu państwa na służbę zdrowia, także w postaci wsparcia taboru karetek - dodała Anna Krupka.

Jak przypomniała Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w 2014 roku rząd na służbę zdrowia przeznaczył 70 mld zł, podczas gdy w tym już 103 mld zł.

- Można śmiało powiedzieć, że ten rok jest rokiem inwestowania w ochronę zdrowia i zdrowie Polaków. Ostatnio od rządu nasze świętokrzyskie pogotowie otrzymało jedną karetkę. To było w 2007 roku. Dlatego to pokazuje, jak bardzo wyczekiwany to był sprzęt dla ratowników - dodała Maria Zuba.

- Budujemy nowoczesny, efektywny i skuteczny system ratownictwa medycznego - powiedział z kolei Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Cieszę się, że jednym z jego istotnych elementów jest wymiana taboru karetek. To dla naszych obywateli jest najistotniejsze. Dbamy o ich bezpieczeństwo, po to, by w razie potrzeby pomoc do chorego trafiła jak najszybciej - dodał Krzysztof Słoń.

Obecnie Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach dysponuje 65 karetkami pogotowia.

Reklama