MPK wstrzymuje inwestycje. Oczekuje od miasta strategii rozwoju komunikacji

Data publikacji: 05.10.2019 16:35
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Budynek MPK Kielce

Kielce. Budynek MPK Kielce
Fot. Daria Pycia / Radio Kielce

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach wstrzymuje inwestycje. Taką decyzję podjęło walne zgromadzenie udziałowców spółki. Jest to odpowiedź na trwający od kilku miesięcy konflikt między przewoźnikiem a władzami miasta. Kolejnym krokiem ze strony MPK miało być odwołanie Piotra Roguli, reprezentanta miasta w Radzie Nadzorczej spółki. Ostatecznie ten punkt został wycofany z porządku obrad.

Poseł Bogdan Latosiński, szef Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego w MPK stwierdził, że jest to gest chęci współpracy z władzami miasta.

- Liczymy na rozpoczęcie dialogu. Mieliśmy już pewne ustalenia dotyczące między innymi toalet na przystankach, udrażniania buspasów czy korekt w przelotach niektórych linii. Chcemy do nich wrócić. Pokazujemy, że z naszej strony jest wola porozumienia. Liczymy, że podobna chęć jest ze strony miasta. Nie może być tak, że współwłaściciel działa w sposób destrukcyjny na działalność spółki - powiedział Bogdan Latosiński.

Elżbieta Śreniawska prezes MPK informuje, że inwestycje zostały wstrzymane do czasu, aż władze miasta przedstawią strategię dotyczącą rozwoju komunikacji w mieście.

- My znamy umowę, którą podpisaliśmy. Wiemy, że wozokilometry mogą być w zależności od potrzeb zwiększane lub zmniejszane o 10 procent. Chcemy jednak wiedzieć, czy będziemy szli w kierunku zmniejszania, czy zwiększania. W tym roku kupiliśmy 13 nowych autobusów. Ostatnie zmiany w rozkładach i likwidacje niektórych linii doprowadziły do tego, że na naszej zajezdni bezużytecznie stoi prawie 50 pojazdów. Inwestowanie w nowy tabor opłaca się tylko wtedy, kiedy jest on w ruchu. Inaczej zakup się nie amortyzuje - powiedziała prezes.

Zdaniem Danuty Papaj, zastępcy prezydenta Kielc, dojście do porozumienia jest konieczne.

- Dla bezpieczeństwa mieszkańców, pasażerów i spółki musimy dojść do konsensusu. W przyszłym tygodniu będziemy dążyć do powołania komisji, która będzie pracować nad postulatami obu stron. Myślę, że do rozmów siądziemy po wyborach, aby nie towarzyszyły im zbędne emocje - powiedziała Danuta Papaj.

Wstrzymanie inwestycji przez MPK oznacza, że w najbliższym czasie nie rozpocznie się między innymi zapowiadana budowa stacji tankowania gazem CNG. Spółka wstrzymuje także zakup nowych autobusów.

Reklama