Wojewoda na przekazaniu samochodu dla OSP Jurkowice

Data publikacji: 06.10.2019 18:32
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
06.10.2019. Jurkowice. Przekazanie nowego samochodu ratowniczo gaśniczego. Od lewej Marcin Adamczyk  wójt Bogorii Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski i Józef Żółciak  starosta staszowski

06.10.2019. Jurkowice. Przekazanie nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Od lewej: Marcin Adamczyk - wójt Bogorii, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i Józef Żółciak - starosta staszowski
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jurkowicach, w gminie Bogoria ma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd zastąpił prawie 50-letniego Stara 244, który często ulegał awariom. W uroczystym przekazaniu samochodu uczestniczyła wojewoda Agata Wojtyszek.

- Ten pojazd to samochód naszych marzeń, dzięki niemu diametralnie polepszą się warunki pracy druhów - powiedział naczelnik OSP w Jurkowicach Rafał Rogala. Dodał, że auto wyposażone jest w zbiornik wody o pojemności 3 tys. litrów, jest zbiornik na pianę, który pomieści 300 litrów,  ponadto są zraszacze i wciągarka. To drugi tego rodzaju pojazd na terenie gminy - doda naczelnik Rogala.

Samochód marki MAN został kupiony przy wsparciu finansowym w kwocie ponad 500 tys. zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska. Gmina dołożyła do tego zakupu 250 tys. zł.         

Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśliła znaczenie ochotniczych straży pożarnych o które należy dbać, ponieważ stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców, druhowie są pierwsi przy wypadkach i innych zdarzeniach, świetnie wpisują się w krajowy system bezpieczeństwa.

Wojewoda przypomniała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera finansowo jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Wdrożony został system, w myśl którego każda jednostka OSP  może otrzymać kwotę 5 tys. złotych, wystarczy tylko o te pieniądze wystąpić.

- Jest to istotne wsparcie, wcześniej nie było takich możliwości prawnych, a druhowie potrzebowali pieniędzy m. in. na umundurowanie, czy sprzęt sportowy, nie mówiąc o wyposażeniu remiz w nowe wozy strażackie, które w naszym województwie pojawiły się w ogromnej ilości - dodała wojewoda Wojtyszek.

Wójt gminy Bogoria, Marcin Adamczyk stwierdził, że jednostka OSP w Jurkowicach bardzo długo czekała na nowy samochód strażacki, dlatego przekazanie wozu ma bardzo ważne znaczenie dla druhów i strażaków, którzy do tej pory mieli do dyspozycji bardzo wysłużony sprzęt.

Jednostka OSP w Jurkowicach jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Działa w niej 37 druhów. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele w Olbierzowicach, po której zebrani przyjechali na plac przed remizą OSP w Jurkowicach. Nowy wóz został poświęcony, po czym była prezentacja samochodu i przemówienia okolicznościowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama