Więźniowie będą pracować. Hala prawie gotowa

Data publikacji: 07.10.2019 13:12
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Budowa hali produkcyjnej w Areszcie Śledczym

Kielce. Budowa hali produkcyjnej w Areszcie Śledczym
07.10.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Dobiega końca budowa hali produkcyjnej w Areszcie Śledczym w Kielcach. Budynek już stoi, trwają prace wykończeniowe. Obiekt zostanie wydzierżawiony Fabryce Papieru i Tektury z Wadowic. Znajdzie w niej zatrudnienie 80 osadzonych.

Major Michał Głowacki, rzecznik aresztu, informuje, że otwarcie planowane jest na drugą połowę listopada. Powierzchnia hali wynosi 2 tys. metrów kwadratowych, z czego 1,5 tys. metrów to część produkcyjna, a reszta to pomieszczenia socjalno-biurowe.

- W pierwszym kwartale 2020 roku zostanie zatrudnionych 20 osadzonych. Do końca roku będzie ich 80. W pierwszej kolejności do pracy będą kierowane osoby, które mają zobowiązania m.in. alimentacyjne oraz te, które nie mogą pracować poza terenem zakładu - mówi mjr Michał Głowacki.

Jak dodaje rzecznik, praca jest jednym z najlepszych sposobów resocjalizacji. - Osoby z długimi wyrokami za poważne przestępstwa mogą pracować jedynie na terenie aresztu. Hala powstaje z myślą o nich. Chcemy, aby byli aktywni zawodowo. Na co dzień pracuje około 350 osadzonych. Zajmują się między innymi wydawaniem posiłków i sprzątaniem. Około 100 osób znalazło pracę u kontrahentów zewnętrznych - dodaje mjr Michał Głowacki.  

Osadzeni, którzy będą pracować w nowej hali zostaną zatrudnieni na pełen etat. Czas pracy i zasady BHP są takie same jak dla każdej osoby zatrudnionej na wolności. Oznacza to, że pracownicy będą w firmie po 8 godzin dziennie i nie mogą zarabiać mniej niż najniższa krajowa. Więźniowie nie otrzymają natomiast całej wypłaty. Część zostanie przeznaczona na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Fundusz Pomocy Osobom Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jeżeli ktoś ma zobowiązania komornicze, pensja będzie obciążona o wyznaczoną kwotę.

Całkowity koszt budowy hali szacowany jest na 8 mln zł. Przedsiębiorstwo, które wydzierżawi budynek, będzie zobowiązane do wyposażenia zakładu. Praca osadzonych będzie polegała na obsłudze urządzeń i pakowaniu produktów.

Budowa hali jest możliwa, dzięki realizacji rządowego programu "Praca dla więźniów". Jego głównym założeniem jest aktywizacja osadzonych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama