Seniorzy-studenci zainaugurowali rok akademicki

Data publikacji: 07.10.2019 17:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.10.2019 Kielce. WDK. Inauguracja roku akademickiego Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

07.10.2019 Kielce. WDK. Inauguracja roku akademickiego Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Po raz 35. Świętokrzyski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok akademicki. W tym roku swoją wiedzę pogłębiać będzie ponad 400 studentów, ponieważ zapisy jeszcze trwają.

- Będą oni mogli brać udział w licznych warsztatach i seminariach, m.in. filozoficznych, prawniczych, z zakresu historii sztuki i literatury oraz dotyczących promocji zdrowia i zdrowego stylu życia - informuje Elżbieta Iwan, prezes stowarzyszenia.

- Zostawiliśmy wiele z tych przedmiotów, które w poprzednich semestrach cieszyły się dużym zainteresowaniem seniorów. W poniedziałki odbywać się będą wykłady plenarne, jak również seminarium z historii, z historii sztuki, filozofii i promocji zdrowia. Oczywiście będą także wykłady z zakresu bezpieczeństwa finansowego, by senior nie dał się oszukać - dodała Elżbieta Iwan.

Zajęcia prowadzone będą m.in. w auli Politechniki Świętokrzyskiej, Wojewódzkim Domu Kultury, Muzeum Dialogu Kultur, Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach oraz w kinie „Fenomen”.

Od czterech lat słuchaczką Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest pani Stanisława. 

- Jestem osobą starszą, samotną. Co prawda dużo czytam, ale potrzebuję też kontaktu z ludźmi. Dlatego kilka lat temu zapisałam się na zajęcia UTW. Wiadomości, jakie tu można uzyskać, są naprawdę na wysokim poziomie. Szczególnie mnie interesuje i inspiruje historia. Jestem bardzo zadowolona, że mogę tu być i dopóki będę miała siły, będę słuchaczką tego uniwersytetu - dodała pani Stanisława.

- Uniwersytety trzeciego wieku to znak czasu - powiedział podczas inauguracji Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Cieszę się, że coraz więcej powstaje takich miejsc, gdzie seniorzy mogą się aktywizować. Uniwersytety podobnie jak kluby seniora zrzeszają osoby ciekawe świata, które nie chcą być same, chcą wychodzić do ludzi, a przy okazji aktywnie spędzać czas. Dla mnie w przyszłości też upatruję miejsce w takim uniwersytecie - dodał Krzysztof Słoń.

Jak przyznała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, uniwersytety trzeciego wieku, to bardzo cenne inicjatywy.

- Cieszę się, że są takie miejsca, w których seniorzy w swojej jesieni życia mogą rozwijać pasje i talenty. Cieszę się, że osoby starsze właśnie coraz częściej wybierają taką formę na spędzenie wolnego czasu - dodała Agata Wojtyszek.

- Cieszę się bardzo, że osoby starsze są aktywne - powiedziała z kolei Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.

- Dzięki takim uniwersytetom seniorzy nie są zamknięci w czterech ścianach, mogą poznawać nowych ludzi, nowe miejsca, żyć aktywnie. A przecież wiadomo, że im człowiek sprawniejszy, tym komfort jego życia jest lepszy - dodała Anna Krupka.

Jak przypomniała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Świętokrzyski Uniwersytet Trzeciego Wieku, to najstarsza tego typu placówka w naszym regionie, która nieprzerwanie działa już od ponad trzech dekad.

- To był dziesiąty UTW w kraju i cieszę się, że od tego czasu tego typu instytucji przybyło wiele. To pokazuje, że jest na nie zapotrzebowanie. Seniorzy nawet w bardzo zaawansowanym wieku nie chcą być sami w domu, a chcą wychodzić do innych ludzi. Ważne, żeby osoby starsze wychodziły z domu, miały swój cel, swoje pasje. By w tym wieku, gdy już nie są aktywni zawodowo, mogli się rozwijać w tych obszarach, w których wcześniej nie mieli szansy - dodała Renata Janik.

Z kolei inauguracja roku akademickiego drugiego kieleckiego UTW „Ponad czasem” odbędzie się w środę, także w WDK. Początek uroczystości o godzinie 12.00.

W sumie w województwie świętokrzyskim jest ponad 30 takich placówek. Mogą należeć do nich osoby po 55. roku życia, które nie są czynne zawodowo oraz mają ukończoną minimum szkołę średnią.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama