Wiceminister Witkowski: w Świętokrzyskiem potrzeba więcej zbiorników retencyjnych

Data publikacji: 07.10.2019 21:19
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.10.2019 Starachowice. Wizyta wiceministra gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Grzegorza Witkowskiego na Lubiance. Na zdjęciu od lewej Grzegorz Witkowski wojewoda Agata Wojtyszek Marek Materek  prezydent Starachowic

07.10.2019 Starachowice. Wizyta wiceministra gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Grzegorza Witkowskiego na Lubiance. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Witkowski, wojewoda Agata Wojtyszek, Marek Materek - prezydent Starachowic
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

- Starachowice z trzema zbiornikami wodnymi pełnią ważną funkcję retencyjną - mówił na Lubiance w Starachowicach wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

- Zalew Lubianka przez lata był popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Starachowic i okolicy, ale także gości z odleglejszych stron. Ze względu na zły stan jazu, woda została spuszczona, a zalew stracił funkcje rekreacyjne. Teraz trwa jego remont prowadzony przez gminę Starachowice - przypomniała wojewoda Agata Wojtyszek.

Remont kosztuje przeszło 3 mln zł. 80 proc. to dofinansowanie z pieniędzy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Dodatkowo gmina pozyskała pieniądze na renowację kanalizacji deszczowej.

- Dzięki staraniom wojewody Agaty Wojtyszek i prezydenta Marka Materka zalew jest remontowany. Starachowice na mapie retencji odgrywają ważną rolę, a ta funkcja ma wzrastać. W Świętokrzyskiem potrzeba więcej zbiorników retencyjnych. Obecnie jednym z największych jest zbiornik na Wiórach, ale podobnych powinno powstać jeszcze kilka - mówił wiceminister Grzegorz Witkowski.

07.10.2019 Starachowice. Remont LubiankiFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Podkreślał, też, że rozmowy na temat remontu prowadzone były bardzo intensywnie przez ostatnie miesiące. Efekty tego zaangażowania widać w postępach prac na Lubiance.

- Obecnie trwa remont jazu i kanalizacji wodnej. W przyszłości gmina chce aplikować do programu małej retencji, aby przeprowadzić odmulenie dna zbiornika – zapowiada prezydent Starachowic Marek Materek.

Z kolei dzięki programom unijnym ma w przyszłości zmienić się otoczenie Lubianki.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama