ZUS ostrzega przed oszustami

Data publikacji: 08.10.2019 13:07
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 01.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Oszuści podszywający się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nachodzą mieszkańców w regionie świętokrzyskim. - Oferują osobom niepełnosprawnym pomoc w wypełnieniu wniosku o przyznanie dopłaty do świadczenia 500 plus i w ten sposób próbują dostać się do ich domów - przestrzega Paweł Szkalej, rzecznik ZUS.

- Otrzymaliśmy kilka sygnałów z powiatów skarżyskiego i starachowickiego, że do starszych osób, mogących starć się o wszelkiego rodzaju świadczenia z ZUS zgłaszają się oszuści i rzekomo chcą im pomóc w wypełnieniu stosownych wniosków. Proszą też o podanie wszystkich swoich danych, a także odcinka emerytury - mówi Paweł Szkalej.

Tymczasem pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie odwiedzają swoich petentów w domach, bo nie mają do tego prawa.

- Nasi pracownicy nie chodzą po domach, nie sprawdzają żadnych dokumentów. Wszelkie formalności zawsze załatwiane są w sali obsługi klienta. Są też osoby, które dokumenty składają przez pełnomocnika. Jednak w takich przypadkach pełnomocnik ze stosownym upoważnieniem także musi przyjść do ZUS. Ewentualnie dokumenty pracownicy zakładu wysyłają pocztą - wyjaśnia Paweł Szkalej.

500 plus dla osób niesamodzielnych, to nowy program wsparcia przygotowany przez rząd. O przyznanie świadczenia mogą starać się pełnoletnie osoby, które są niezdolne do samodzielniej egzystencji, a ich dochód nie przekracza 1600 złotych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama