Mieszanka rocka i klasyki. Zespół Ankh wystąpi w filharmonii

Data publikacji: 08.10.2019 19:54
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Koncert zespołu Ankh w Studiu Gram Polskiego Radia Kielce

Koncert zespołu Ankh w Studiu Gram Polskiego Radia Kielce
Kielce / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Kielecki zespół Ankh, grający na co dzień art rock oraz rock progresywny, wystąpi na scenie kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej. Grupie będzie towarzyszyła Orkiestra Kameralna Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncert już w czwartek, 10 października o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

W trwającej prawie trzy dekady historii zespołu Ankh pojawiały się eksperymenty muzyczne. Jak wyjaśnia lider grupy, Piotr Krzemiński był już występ z kwartetem smyczkowym. Przed laty też podjęta została próba wspólnego koncertu z Filharmonią Świętokrzyską, choć ostatecznie nie doszedł on do skutku. Teraz muzycy zaprosili do współpracy Orkiestrę Kameralną Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

- To będzie nasz wspólny projekt, koncert akustyczny. Wykonamy nasze znane utwory, ale w innej aranżacji, rozszerzonej o sekcję smyczkową i sekcję instrumentów dętych. Będzie inaczej, ale myślę, że dla naszych fanów, którzy przywykli do pewnego stylu brzmienia zespołu, to będzie ciekawostka. Będzie trochę inaczej, może trochę spokojniej, ale na pewno interesująco - zapewnia.

Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Artystyczne Ankh, dzięki dotacji z Urzędu Miasta Kielce oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Dzięki wsparciu tych instytucji, w 2018 roku zespół wydał album zatytułowany „Tu jest i tam jest”, na którym znalazły się utwory zarejestrowane w latach 2004-2017.

Jak wyjaśnia Piotr Krzemiński, płyta ukazała się w niewielkim, kolekcjonerskim nakładzie, bo w liczbie zaledwie 500 egzemplarzy.

- Było to wydawnictwo niekomercyjne i w ograniczonej ilości i właściwie już tych płyt nie ma - przyznaje.

Zespół Ankh nie kryje jednak, że chciałby, aby ten album trafił do normalnej sprzedaży. Na to jednak potrzebne są pieniądze, których członkowie zespołu nie mają, bo jak mówi Piotr Krzemiński, muzyka jest ich pasją, zajęciem dodatkowym, do którego najczęściej dokładają. Dlatego zwrócili się o pomoc do swoich fanów.

- Jeśli fani chcą, żeby zespół Ankh funkcjonował, żebyśmy mogli nadal grać, tworzyć kolejne projekty, jak chociażby ten w filharmonii, to liczymy na waszą pomoc. Tylko dzięki niej zespół niezależny, jakim jest Ankh może działać. Niezależność ma dwie strony. Z jednej, daje niczym nieskrępowaną swobodę twórczą, możemy grać co chcemy i szczerość wypowiedzi jest po naszej stronie, producent zewnętrzny niczego nam nie narzuca, a z drugiej nie mamy wsparcia finansowego - zauważa.

Trwa zbiórka crowdfundingowa na portalu odpalprojekt.plSzczegóły można znaleźć na facebookowym oficjalnym profilu zespołu Ankh. Do dziś udało się zebrać prawie 50 procent zadeklarowanej, potrzebnej kwoty.

Zespół Ankh

Kielecki zespół rockowy, związany ze sceną alternatywną. Powstał w 1991 roku. Dziś tworzą go: Piotr Krzemiński - wokal, gitara, Krzysztof Szmidt -  bas, Michał Pastuszka - gitara, Jan Prościński - bębny oraz Joanna Chudyba - skrzypce. Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień. Koncertował w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku czy Brazylii. Nagrał pięć płyt studyjnych i trzy koncertowe. Wśród licznych nagród i wyróżnień może się pochwalić odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za udział w międzynarodowych festiwalach muzyki art rock.

Reklama