Jak wspierać nieśmiałe dzieci?

Data publikacji: 09.10.2019 10:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Agnieszka Salwa  psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni PsychologicznoPedagogicznych w Kielcach

Na zdjęciu: Agnieszka Salwa - psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach
Kielce. 09.10.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak wspierać dziecko nieśmiałe radziliśmy w programie „Na każdą pogodę”. Agnieszka Salwa, psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach mówi, że czasami dziecko bardzo rozgadane i wesołe w domu, w szkole może być wycofane i milczące.

Najważniejsze jest by rodzice budowali poczucie własnej wartości dziecka. Im częściej krytykujemy w stylu „Nic nie potrafisz, nie rób tego, bo znowu coś zepsujesz” tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało kłopot z nieśmiałością.

Jeżeli rodzic obserwuje, że mimo mijających tygodni, dziecko dalej ma kłopoty z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami w szkole, czy paraliżuje je lęk przed odpowiedzią na pytanie zadane przez nauczyciela, konieczna jest pomoc specjalisty. Terapia nieśmiałości może być indywidualna lub grupowa, zależnie od rodzaju problemu. Zwykle trwa 10 sesji, podczas których dziecko uczy się mówić o swoich problemach, nawiązywać kontakty z rówieśnikami i stara się przełamać lęk przed występami publicznymi. W zdecydowanej większości przypadków terapia okazuje się skuteczna.

Posłuchaj rozmowy

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama