Zainaugurowano projekt „Polscy Olimpijczycy - Patrioci”

Data publikacji: 09.10.2019 18:26
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
09.10.2019 Kielce. Inauguracja projektu „Polscy Olimpijczycy - Patrioci”. Na zdjęciu Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN, Zbigniew Piątek - wójt Piekoszowa i Sławomir Szmal

09.10.2019 Kielce. Inauguracja projektu „Polscy Olimpijczycy - Patrioci”. Na zdjęciu Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN, Zbigniew Piątek - wójt Piekoszowa i Sławomir Szmal
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak ciekawie połączyć lekcje historii i zajęcia sportowe? Pomysł na to ma Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach oficjalnie rozpoczęło projekt „Polscy Olimpijczycy - Patrioci”.

Jacek Wołowiec, dyrektor centrum podkreśla, że polscy olimpijczycy z pasją rywalizowali o medale dla naszego kraju i z takim samym zapałem walczyli podczas II wojny światowej z niemieckim okupantem. Projekt ma za zadanie zachęcić młodych ludzi do poznawania biografii olimpijczyków, a przy okazji naśladowania ich pasji do sportu.

Centrum zorganizuje również warsztaty dla nauczycieli i uczniów, podczas których będą uczyli się robienia gier planszowych. Jacek Wołowiec tłumaczy, że zależy mu by zajęcia poświęcone olimpijczykom były ciekawe.

Krzysztof Słoń, senator PiS uważa, że projekt „Polscy Olimpijczycy - Patrioci” jest ważny.

- Wielu z nich swoje sukcesy, swoją heroiczną pracę, medale olimpijskie przypłaciło życiem w katowniach niemieckich lub ubeckich. Ale było warto, bo ich duch, ich niezłomność towarzyszy polskim sportowcom przez całe stulecie - podkreśla senator Słoń.

Zdaniem nauczyciela historii, doktora Tomasza Ossowskiego, połączenie sportu z wartościami patriotycznymi jest bardzo naturalne. Nawet współcześnie sportowcy dążąc do zdobywania medali dla Polski czują dumę reprezentując nasz kraj. Do sukcesów potrzebny jest hart ducha, który był niezbędny też do walki.

Wśród osób, które reprezentowały Polskę na igrzyskach olimpijskich są między innymi major Henryk Dobrzański „Hubal”, czy Janusz Kusociński, złoty medalista z Los Angeles. Obaj aktywnie walczyli o wolną Polskę i zginęli z rąk niemieckiego okupanta.

adv adv
Wiadomości
Reklama