Muzeum zamknięte. Ale dla Wiślicy to radość

Data publikacji: 09.10.2019 19:42
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
09.10.2019. Kielce. Prezentacja kolejnego etapu prac w projekcie:

09.10.2019. Kielce. Prezentacja kolejnego etapu prac w projekcie: "Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z otoczeniem w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego". Od lewej: Urszula Kinder - rzecznik prasowy, Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Magdalena Klamka - zastępca dyrektora ds. administracyjnych i Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak - kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od najbliższego poniedziałku Muzeum Archeologiczne w Wiślicy będzie zamknięte dla zwiedzających. Rozpocznie się tu długo oczekiwany remont. Inwestycja ma kosztować prawie 26 milionów złotych. Zakończy się w sierpniu 2021 roku.

Jak podkreślił Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, rozpoczęcie prac w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy to ważne i długo wyczekiwane wydarzenie. Cała dokumentacja powstała jeszcze w 2016 roku, ale były problemy z wyłonieniem wykonawcy prac. Od 2017 roku pięć razy był ogłaszany przetarg i za każdym razem uczestnicy żądali kwoty wyższej o kilka milionów od tej, którą oferowało Muzeum Narodowe.

- Projekt, który początkowo miał być na poziomie 18 milionów, ostatecznie został zwiększony do 26 milionów złotych i jest to kwota, która gwarantuje nam jego realizację - podkreślił Robert Kotowski.

- Przy tego typu projektach nie tylko środki z funduszy unijnych się liczą, ale jesteśmy też zobligowani do wkładu własnego. Tu pomógł nam marszałek województwa świętokrzyskiego i samorząd województwa, który podjął decyzję o zwiększeniu wkładu własnego oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wyjaśnił.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wyraził nadzieję, że to finansowanie pozwoli wreszcie zrealizować projekt modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.

W wyniku prac zostanie zmodernizowany pawilon archeologiczny, który będzie miał formę przeszklonej bryły. Zostanie też zaadaptowany budynek po byłym posterunku energetycznym PGE, w którym siedzibę będzie miało Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, a także znajdzie się tu przestrzeń konferencyjno-edukacyjna, a w przyszłości także prezentowane będą wystawy czasowe.

Co ważne, pawilon archeologiczny, podziemia pod Bazyliką oraz dzwonnica w ramach modernizacji zostaną połączone jedną ścieżką turystyczną i w ten sposób wszystkie najważniejsze wiślickie zabytki stworzą kompleks muzealny.

Najintensywniejsze prace są zaplanowane na 2020 rok, zaś zgodnie z harmonogramem, w sierpniu 2021 roku wykonawca ma opuścić teren budowy. Wtedy pracownicy muzeum będą mogli się zająć aranżacją wystawy.

Reklama