Strażnicy naszej pamięci

Data publikacji: 10.10.2019 06:56 / Data aktualizacji: 10.10.2019 17:59
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.10.2019 Michniów. Mauzoleum. Uroczystość wręczenia medali Pro Patria dla 11 ocalałych z pacyfikacji Michniowa

10.10.2019 Michniów. Mauzoleum. Uroczystość wręczenia medali Pro Patria dla 11 ocalałych z pacyfikacji Michniowa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Przebaczamy, ale o tym co się wydarzyło w Michniowie, zapomnieć nie możemy - mówiła Maria Wikło, jedna z 11 osób, które otrzymały dziś medale „Pro Patria”. Uroczystość odbyła się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Medal „Pro Patria” jest hołdem i podziękowaniem dla osób, które w szczególny sposób kultywują pamięć o walce o niepodległość Ojczyzny.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że mieszkańcy Michniowa zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

- Jesteśmy wdzięczni tym, którzy kultywują pamięć o tamtych czasach, o niemieckiej zbrodni dokonanej na świętokrzyskiej ziemi - mówił parlamentarzysta. 

Wydarzenia w Michniowie zajmują szczególne miejsce w sercu Marii Zuby, która pochodzi z sąsiadującego z Michniowem Suchedniowa.

- Od dzieciństwa przychodziłam tutaj z rodzicami i pamiętam te łąki, które po uroczystościach wypełniali ocaleli mieszkańcy Michniowa. Dziś zostało niewielu. Pełnią ważną misję, przypominają, że nie należy konfliktów tego świata rozwiązywać poprzez wojny - podkreśliła poseł Maria Zuba.

W uroczystości uczestniczył wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk.

- Tutaj trzeba być, oddać tym ludziom cześć za zachowanie pamięci, za to, że dzięki nim możemy tu być. Bez nich, bez przypominania o tym, co się wydarzyło, tego mauzoleum by nie było - stwierdził.

O nadanie medali wystąpił do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. Podkreślił, że pamięć o historii jest niezwykle ważna, bo stanowi o naszej tożsamości.

- Dlatego po raz pierwszy aż 11 osób z Michniowa otrzymało medale „Pro Patria” - mówi marszałek.

Podczas pacyfikacji Michniowa przez Niemców 12 i 13 lipca 1943 roku zginęły 204 osoby.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama