Latosiński ma pomysł, jak naprawić komunikację

Data publikacji: 10.10.2019 09:52
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Bogdan Latosiński  kandydat do Sejmu z listy PiS

Bogdan Latosiński - kandydat do Sejmu z listy PiS
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Nie gminy, lecz samorządy powiatowe i wojewódzkie powinny zadbać o przywrócenie połączeń autobusowych w regionie - zaznacza poseł Bogdan Latosiński i zaprasza samorządowców na dzisiejsze spotkanie, które ma zmotywować przede wszystkim starostów do likwidowania białych plam komunikacyjnych w regionie.

Pomysł posła to odpowiedź na małe zainteresowanie samorządowców tak zwanym „funduszem autobusowym”. Do tej pory w województwie świętokrzyskim powstało kilkadziesiąt linii użyteczności publicznej, jednak jak podkreśla poseł, w dużej mierze są one tworzone przez gminy i nie likwidują faktycznych problemów komunikacyjnych mieszkańców regionu.

- Linie bez analizy rynkowej, w tym zwłaszcza gminne są  doraźne. To prowizorka likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Skuteczne i trwałe połączenia gwarantują tylko linie powiatowe i wojewódzkie. Gmina ma najmniejszą rolę do spełnienia, ograniczającą się do tego, by dowieźć mieszkańców z mniejszych miejscowości do przystanku przesiadkowego, umożliwiającego dojazd do większych ośrodków miejskich - wyjaśnia poseł.

Według parlamentarzysty do składania wniosków zmobilizowali się wójtowie, bo to do nich w pierwszej kolejności trafiają zażalenia mieszkańców, ale stworzenie skutecznej siatki połączeń wymaga większego zaangażowania samorządowców wyższych szczebli.

Podczas konferencji samorządowcy będą mogli rozwikłać swoje wątpliwości dotyczące programu, pojawią się fachowcy z Ministerstwa Infrastruktury, w tym szefostwo departamentu transportu drogowego - przybliża poseł.

Konferencja odbędzie się w urzędzie marszałkowskim o godzinie 11.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama