Filia UJK w Sandomierzu uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki

Data publikacji: 10.10.2019 13:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.10.2019 Sandomierz. Filia UJK w Sandomierzu uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. Na zdjęciu od lewej Dr  Małgorzata MakowskaBrzychczyk  dziekan filii UJK w Sandomierzu Michał Arabski  prorektor UJK Jacek Semaniak  rektor UJK i prorektorzy Ireneusz Musiałek i Anna Gilarek

10.10.2019 Sandomierz. Filia UJK w Sandomierzu uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. Na zdjęciu (od lewej): Dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk - dziekan filii UJK w Sandomierzu, Michał Arabski - prorektor UJK, Jacek Semaniak - rektor UJK i prorektorzy Ireneusz Musiałek i Anna Gilarek
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Studiuje tam około 250 osób na kierunkach: mechatronika, kosmetologia, filologia angielska, a od tego roku jest to również administracja.

Jak poinformował rektor UJK w Kielcach prof. Jacek Semaniak, w planach uczelni jest to, aby od następnego roku akademickiego uruchomić w Sandomierzu kierunek związany z turystyką i rekreacją. Wiąże się to z charakterem tego miasta i potrzebami lokalnego rynku pracy. Wraz z tym kierunkiem wejdzie kolejna nowa oferta edukacyjna filii UJK, którą będzie pedagogika. W tym roku nie udało się jej uruchomić, ponieważ pozwolenia wydane były zbyt późno, uczelnia nie zdążyła z promocją tego kierunku.

Uczestniczący w inauguracji nowego roku akademickiego senator PiS Jarosław Rusiecki powiedział, że istnienie filii UJK w Sandomierzu podkreśla królewski charakter tego miasta i daje duże szanse dla młodzieży z ziemi sandomierskiej i innych części regionu.

- Tu mogą wyuczyć się dobrego zawodu, mogą się rozwijać i przeżyć coś bardzo interesującego studiując w jednym z najpiękniejszych miasta w Polsce i Europie - dodał senator Rusiecki.

Poseł PiS Andrzej Kryj przypomniał, jak trudna była kilka lat temu walka o utrzymanie wyższej uczelni w Sandomierzu, gdy doszło do likwidacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Jako członek sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży na prośbę władz uczelni i innych środowisk Sandomierza poseł Kryj brał udział w rozmowach z ministrem Jarosławem Gowinem. Udało się wówczas utworzyć wydział zamiejscowy UJK w Sandomierzu, który od tego roku akademickiego jest filią.

- Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest placówka uniwersytecka w mieście, bo to ona nadaje intelektualny ton, ma znaczenie dla rozwoju nauki - dodał poseł Kryj.

Poseł Porozumienia Michał Cieślak zapewnił, że tak jak i w trudnym czasie przekształcenia uczelni był blisko jej spraw, tak i teraz chce pomagać, wpływając na rozwój sandomierskiej filii UJK. Poseł popiera stanowisko władz uczelni odnośnie tego, że filia w Sandomierzu potrzebuje nowej, większej siedziby w centrum miasta, a nie jak obecnie na jego obrzeżach. Przemawiają za tym powstające nowe kierunki kształcenia, większa liczba studentów, z czym wiązać się będą również kolejne pracownie, które trzeba otwierać dla studentów. W starej siedzibie nie ma na to warunków.

Podczas inauguracji była immatrykulacja studentów, zabrzmiał Gaudeamus. Swoją działalność zainaugurował także dziecięcy uniwersytet przy filii UJK w Sandomierzu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama