Biskup Nitkiewicz: księża muszą być wzorem i autorytetem

Data publikacji: 11.10.2019 06:34 / Data aktualizacji: 11.10.2019 15:17
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.10.2019. Sandomierz. Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym. Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz (w środku) i ks. bp Edward Frankowski (z prawej)

11.10.2019. Sandomierz. Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym. Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz (w środku) i ks. bp Edward Frankowski (z prawej)
Fot. ks. Tomasz Lis

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele św. Michała, a ich dalsza część była zorganizowana w budynku seminarium.

Odbyło się ślubowanie i przyjęcie studentów I roku. Jest ich czterech, a więc o jedną osobę mniej niż w ubiegłym roku.  

Ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że bez współpracy z księżmi i rodzinami trudno będzie zmienić ten negatywny trend. Biskup podkreślił, że duchowni pracujący na co dzień w parafiach muszą dawać prawdziwe świadectwo wiary, aby być dla  młodzieży  wzorem i autorytetem. Ważna jest również praca z rodzinami, ponieważ dzisiaj często jest tak, że rodzice odradzają dzieciom wstąpienie do seminarium obawiając się np. krytyki ze strony społeczeństwa albo innych trudności - dodał biskup.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu Rafał Kułaga dodał, że z własnego doświadczenia wie, jak ważna jest stała, systematyczna praca z młodymi ludźmi, bo tylko taki system może przynieść oczekiwane efekty. Podkreślił, że jest to długotrwały proces, ale warty wysiłku.

Kleryk Jan w rozmowie z naszą reporterką powiedział, że w jego przypadku powołanie zaczęło się, gdy został ministrantem. Miał w parafii bardzo dobrych księży. - Widziałem kapłanów naprawdę świętych, z ich wzoru mogłem wiele czerpać - dodał

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu jest obecnie 34 kleryków. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Reklama