Budowa „Akademii Bajki” coraz bliżej

Data publikacji: 11.10.2019 15:11
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.10.2019. Pacanów. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Akademii Bajki w Pacanowie. Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Karolina Kępczyk - dyrektor Europejskiego Centrum Bajki

11.10.2019. Pacanów. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Akademii Bajki w Pacanowie. Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Karolina Kępczyk - dyrektor Europejskiego Centrum Bajki
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Na działce przy ulicy Karskiej, naprzeciwko gmachu Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, uroczyście podpisano akt erekcyjny, a następnie wmurowano kamień węgielny pod budowę „Akademii Bajki”.

8 sierpnia ruszyły prace dotyczące rozbudowy Europejskiego Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka w Pacanowie. Nowy obiekt ma stanowić uzupełnienie i wzbogacenie dotychczasowej oferty placówki.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że roczna liczba odwiedzających obecny gmach ECB jest na poziomie 200 tys. Jak dodaje, tak duża liczba turystów świadczy o tym, że warto inwestować w takie przedsięwzięcia.  

- To świat bajki, naszego dzieciństwa. Tak więc i dzieci i starsi razem będą tutaj przyjeżdżać i przeżywać nowe przygody, a niektórzy będą powracać do dawnych lat - zaznacza marszałek.

Jak informuje Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa, rozbudowa placówki o park edukacyjny stanie się impulsem do większego rozwoju gospodarczego gminy Pacanów. Jak dodaje, gmina przymierza się już do budowy parkingu. Takich miejsc w Pacanowie dramatycznie brakuje.

- Z pewnością będzie to rozwój agroturystyki, zwiększy obrót handlu detalicznego. Wkrótce powstanie nowoczesny parking, który rozładuje zbliżający się armagedon komunikacyjny - mówi burmistrz.

Z kolei Tomasz Stefańczyk, kierownik robót zaznacza, że do końca tego roku prace zamkną się na poziomie 30 proc. Obecnie trwają roboty przy montażu instalacji zewnętrznych, sieci sanitarnych.

- Teren jest bardzo ciężki, wszędzie dużo wody. Stoją już mury trzech budynków - mówi wykonawca.

Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie podkreśla, że uroczystość wmurowania aktu służy akceleracji miejsca z dziecięcych marzeń i snów.

- Tworząc park bajki, pozostaniemy wierni wartościom polskiej literatury dziecięcej, nauce poprzez zabawę. Takich elementów będzie ponad 600 - powiedziała. - Projekt zakłada utworzenie w parku czterech ogrodów tematycznych poświęconych: komiksom, legendom, opowieściom oraz bajkom i baśniom. W parku będzie też mini-zoo, grota solna, park fontannami, park linowy, lodowisko i pawilon doświadczalny. Zaś przy wejściu do parku znajdzie się m.in. skate-park. Park ma być dostępny dla zwiedzających przez cały rok - przypomina Karolina Kępczyk.

Prace mają potrwać 2,5 roku. Otwarcie nastąpi w 2022 roku w maju. Całość będzie kosztować 21 mln zł, z czego 16 mln, to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Ponad 4 mln zł dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki o Park Edukacyjny „Akademia Bajki” w Pacanowie stanowi II etap rozwoju ECB. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie po podpisaniu umowy na drugi etap rozbudowy już planuje trzeci, w ramach którego powstaną między innymi dwa hotele.

Nowa inwestycja powstanie na 6 hektarowym terenie tak zwanej starej cegielni.

Reklama