100-lecie istnienia Kurateli Sądowej

Data publikacji: 11.10.2019 16:13
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.10.2019. Kielce. 100lecie Kurateli Sądowej w Polsce. Na zdjęciu od lewej Elżbieta Lewandowska  kurator okręgowy Sądu Okręgowego w Kielcach i Bożena Kępkowska  zastępca Kuratora Okręgowego

11.10.2019. Kielce. 100-lecie Kurateli Sądowej w Polsce. Na zdjęciu (od lewej): Elżbieta Lewandowska - kurator okręgowy Sądu Okręgowego w Kielcach i Bożena Kępkowska - zastępca Kuratora Okręgowego
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Na co dzień uczestniczą w spotkaniach rodziców z dziećmi i nadzorują osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków. Dziś świętują swój jubileusz. Mowa o kuratorach sądowych, którzy obchodzą 100-lecie istnienia Kurateli Sądowej.

- Od urzędu stałych opiekunów sądowych, którzy zostali powołani dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w 1919 roku, kuratela przebyła bardzo długą drogę i bardzo się zmieniła - stwierdził Grzegorz Kozera, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów.

- Obecnie jest to profesjonalna służba, o ustalonej strukturze, mająca własny samorząd i sądownictwo dyscyplinarne - mówi.

Elżbieta Lewandowska, kurator okręgowy Sądu Okręgowego w Kielcach informuje, że w ostatnich czasach kuratorzy dostrzegają duży problem z używaniem środków psychoaktywnych i dopalaczy przez młode osoby, co wymaga dużego wkładu pracy.

- Zajmujemy się także wieloma sprawami związanymi z kuratelą rodzinną. Chodzi między innymi o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Myślę, że może to wynikać z obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która daje duże możliwości pomocy jej członkom - wyjaśnia.

Elżbieta Lewandowska zwraca uwagę także na fakt, że w Polsce to kuratorzy chodzą do swoich podopiecznych i tam podejmują działania, natomiast w Europie Zachodniej to osoby objęte nadzorem przychodzą do biura.

 - Często wiąże się to z niebezpiecznymi sytuacjami, ponieważ musimy pracować w środowiskach patologicznych - dodaje.

- Z tego tytułu nie mamy dodatkowego ubezpieczenia ani żadnych środków ochrony. Ponadto ten zawód nie jest zaliczany do kategorii trudnych profesji, chociaż o to zabiegamy. Jest to jednak praca niebezpieczna - zapewnia Elżbieta Lewandowska.

Zastępca Kuratora Okręgowego Bożena Kępkowska zajmuje się sprawami rodzinnymi. Jak przyznaje, opiekunowie korzystają z wielu szkoleń, aby nauczyć się nie zabierać spraw podopiecznych do swoich domów.

- Praca kuratora opiera się na rozwiązywaniu problemów. W związku z tym bardzo ważne jest, aby umieć się odstresować i odreagować. Też mamy swoje własne życie. Na szczęście w większości przypadków się to udaje - wyjaśnia.

W okręgu kieleckim pracuje 156 kuratorów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama