Miasta zyskują na obniżeniu podatków - przypominają posłowie PiS

Data publikacji: 11.10.2019 17:47
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.10.2019. Sandomierz. Od lewej senator Jarosław Rusiecki i poseł Marek Kwitek

11.10.2019. Sandomierz. Od lewej: senator Jarosław Rusiecki i poseł Marek Kwitek
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Senator Jarosław Rusiecki i poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali słowa opozycji, która twierdzi, że obniżka podatków, którą wprowadza rząd, odbije się negatywnie na wpływach do budżetów samorządów różnego szczebla.

Podczas konferencji prasowej w rynku starego miasta parlamentarzyści przypomnieli, że w mijającej kadencji obniżony został podatek CIT z 15 do 9 proc., młodzi ludzie do 26 roku życia w ogóle nie będą płacić podatku PIT, a pozostali o jeden procent mniejszy, niż dotychczas, czyli 17 procentowy.

- Rząd podejmuje takie decyzje, bo ma świadomość podstawowych zasad ekonomicznych. Pomniejszanie podatków zwiększa dochodowość, likwidowana jest szara strefa. Polscy podatnicy, przedsiębiorcy starają się uczciwie płacić podatki. Samorządy mogą dysponować tymi pieniędzmi samodzielnie - powiedział senator Jarosław Rusiecki.

Dodał, że krytyka Platformy Obywatelskiej i PSL pod tym kątem w ogóle nie jest uzasadniona, bo to za rządów tych partii obowiązywał taki trend, że tylko zlecano samorządom kolejne zadania, nie przekazując pieniędzy na realizację.

W ostatnich 4 latach dochody samorządów w województwie świętokrzyskim wzrosły w graniach od 16 do 30 proc., co wynika z większych wpływów z podatków PIT i CIT. Poseł Marek Kwitek  poinformował, że tylko na terenie powiatu sandomierskiego, staszowskiego i opatowskiego ten wzrost jest na poziomie około 22 proc. W samym Sandomierzu wpływy z tego tytułu są większe o 17 proc. w Opatowie o 21, a w Staszowie o 22 proc.

- Porównując rok 2015 do 2018 i częściowo do 2019 roku to jest wzrost o 25 mld zł. To są  dodatkowe środki do dyspozycji samorządów gminnych, powiatowych i dla samorządu wojewódzkiego - podkreślił poseł.

Przypomniał, że oprócz tych pieniędzy, duży strumień funduszy płynie do samorządów z tytułu rządowych programów na remonty dróg. W ciągu 4 lat  Sandomierz otrzymał na ten cel 4,3 mln zł wsparcia, m. in. na remont ulicy Staromiejskiej, Maciejowskiego, Cieśli i Mickiewicza. W skali powiatu rządowe dofinansowanie na remonty dróg samorządowych, tzw. powodziówek i dróg znajdujących się w wąwozach lessowych wyniosło w tej kadencji 50 mln zł - powiedział poseł Marek Kwitek.

Parlamentarzyści zapewnili, że tak jak do tej pory rząd PiS będzie dbać o samorządy, bo to przekłada się na dobro Polaków.

11.10.2019. Sandomierz. Od lewej: senator Jarosław Rusiecki i poseł Marek KwitekFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama