Dzieci zainaugurowały rok akademicki

Data publikacji: 12.10.2019 08:15 / Data aktualizacji: 12.10.2019 13:06
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.10.2019. Kielce. Dziecięca Politechnika Świętokrzyska - inauguracja roku akademickiego

12.10.2019. Kielce. Dziecięca Politechnika Świętokrzyska - inauguracja roku akademickiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

250 dzieci ze szkół podstawowych trafiło prosto na uczelnię. Dziś w Kielcach zainaugurowano trzeci semestr Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej. To inicjatywa pomagająca rozwijać pasje najmłodszych i promująca kierunki ścisłe.

Celem jest także przekonanie najmłodszych, że nauka może być wspaniałą zabawą. Organizatorzy liczą, że dzięki takiej inspiracji wielu małych studentów wybierze w przyszłości studia na Politechnice Świętokrzyskiej. 13-letni Igor bierze udział w Dziecięcej Politechnice Świętokrzyskiej po raz trzeci.

- Przychodzę tu, bo wiem, że mogę się nauczyć wielu ciekawych rzeczy, których nie ma w szkole. Mogę też interesująco spędzić czas z profesorami i poznanymi kolegami. Interesuję się programowaniem i informatyką. W przyszłości chciałbym być programistą lub sportowcem. Dotąd bardzo zainteresowały mnie zajęcia z nowych programów komputerowych, ale ciekawe były też lekcje chemii i fizyki - mówi 13-letni student.

12-letnia Ania interesuje się robotyką. To jej drugi semestr na Dziecięcej Politechnice Świętokrzyskiej. W ubiegłym roku podobała jej się szczególnie nauka sterowania robotami i robienie figurek z betonu. W tym roku cieszy się już z otrzymanego fartucha na zajęcia z chemii, które zapowiadają się bardzo ciekawie. Ania zastanawia się też, jak będą wyglądały zajęcia dotyczące interaktywnego domu.

Zajęcia na Dziecięcej Politechnice Świętokrzyskiej odbywają się raz w miesiącu. Za każdym razem poruszane są inne zagadnienia spoza programu szkolnego. Mali naukowcy dzięki pracownikom Politechniki Świętokrzyskiej wkraczają m.in. w świat biologii, matematyki, architektury, fizyki, informatyki, geologii, a nawet lotnictwa.

- W każdym semestrze jest inny program - zapowiada dyrektor i pomysłodawca Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej Agnieszka Duda. - W tym semestrze będą m.in. zajęcia o nazwie transmultipleksacja, czary w probówce, czyli chemia oraz sterowanie budynkiem inteligentnym. Dzieci uczestniczą w zajęciach w prawdziwych salach wykładowych i laboratoriach, w których na co dzień pracują dorośli studenci. Podczas pierwszych warsztatów dostaną indeksy, do których każdy będzie musiał zdobywać wpisy - wyjaśnia Agnieszka Duda.

Dziecięca Politechnika Świętokrzyska została utworzona w lutym 2018 roku. Inspiracją był festiwal popularno-naukowy „Politechnika Świętokrzyska Dzieciom - Świat Małego Odkrywcy”, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

adv adv
Wiadomości
Reklama