Ma 107 lat i cieszy się, że dożył pięknej Polski

Data publikacji: 18.10.2019 10:29 / Data aktualizacji: 18.10.2019 15:18
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.10.2019. Sobowice. Mianowanie Leona Kalety na stopnień majora Wojska Polskiego. Na zdjęciu: Leon Kaleta z wnuczką Beatą Miernicką

18.10.2019. Sobowice. Mianowanie Leona Kalety na stopnień majora Wojska Polskiego. Na zdjęciu: Leon Kaleta z wnuczką Beatą Miernicką
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

107-letni Leon Kaleta z Sobowic w gminie Imielno, jeden z najstarszych żołnierzy w Europie i najstarszy mężczyzna w naszym regionie został mianowany na stopień majora Wojska Polskiego. Wniosek o awans złożył Wojskowy Komendant Uzupełnień.

Ppłk Tomasz Kokociński, szef WKU w Busku-Zdroju podkreśla, że dla niego to zaszczyt mieć na swoim terenie administrowania tak wspaniałego weterana. Jak dodał, awans i uroczystość z nim związana to podkreślenie zasług Leona Kalety nie tylko podczas wojny, ale również jako aktywnego działacza lokalnej społeczności.

Mjr Leon Kaleta z dumą mówi o sobie, że jest Polakiem. Cieszy się, że doczekał czasów, w których Polska jest piękna.

- Czuje się szczęśliwy, że doczekałem tego dnia, ponieważ brałem czynny udział w dwóch wojnach - mówił Leon Kaleta.

Pytany o zdrowie, zapewniał, że na razie mu dopisuje. 

- Trzeba o zdrowie dbać i trzeba zdrowo żyć - mówił awansowany oficer.  

Mjr Leon Kaleta urodził się 1 lutego 1912 roku w miejscowości Sobowice w gminie Imielno. Był żołnierzem Korpusu Obrony Pogranicza i 4. Pułku Piechoty Legionów. W czasie wojny został wzięty do niewoli, najpierw przez Sowietów, a potem Niemców. Udało mu się uciec i wstąpić do Batalionów Chłopskich, a później do Armii Krajowej.

Ma pięć córek, dziesięcioro wnucząt, dwadzieścioro prawnucząt oraz dwóch praprawnuków.

Reklama