Mieszkańcy Okołu będą mieli dostęp do kanalizacji

Data publikacji: 18.10.2019 11:12
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu: Hubert Żądło, wójt Bałtowa

Na zdjęciu: Hubert Żądło, wójt Bałtowa
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mieszkańcy miejscowości Okół będą mogli wkrótce korzystać z kanalizacji. Gmina zbuduje sieć, dzięki częściowo bezzwrotnej pożyczce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Hubert Żądło, wójt Bałtowa informuje, że obecnie dostęp do sieci kanalizacyjnej ma połowa mieszkańców, po podłączeniu kolejnej miejscowości, ten wskaźnik wzrośnie do 70 proc.

Hubert Żądło przekonuje, że bez pomocy funduszu nie byłoby możliwości zrealizowania tak dużej inwestycji. Po spłaceniu połowy pożyczki, której wartość to 8,7 mln zł, pozostała część zostanie umorzona. Czas na spłatę, to 15 lat od momentu zakończenia inwestycji. Wójt podkreśla, że gmina Bałtów zadłużona jest na 10 mln zł, dlatego cieszy się, że nie musi szukać bankowego kredytu, a współpracuje z państwową instytucją, która dodatkowo oferuje bardzo preferencyjne oprocentowanie na poziomie 1 proc.

Hubert Żądło chwali się, że gmina Bałtów jako pierwsza w Polsce otrzymała tego typu wsparcie z nowego programu, dofinansowującego budowę kanalizacji poza aglomeracjami miejskimi. Podkreśla pomoc świętokrzyskich parlamentarzystów w zdobyciu funduszy. Zadanie będzie wykonywane w latach 2020-2022. Za kilka miesięcy rozpocznie się procedura przetargowa.

Pieniądze na spłatę pożyczki będą pochodzić z dochodów oczyszczalni. Opłaty nie wzrosną, ale do grupy płacącej za odbiór nieczystości dojdą mieszkańcy Okołu. To ponad 700 osób, w 182 gospodarstwach domowych.

adv adv
Wiadomości
Reklama